Erhürman: Türkiye halkının parasını çarçur etmeye kimsenin hakkı yok

3 Haziran 2024

Güncelleme: 3 Haziran 2024

A
A

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Ada 74 gemisi üzerinden Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı'yı eleştirerek, Türkiye halkının parasını çarçur etmeye kimsenin hakkının olmadığını belirtti. Arıklı ise, geminin tasarruf nedeniyle satılacağı cevabını verdi.

ZgotmplZ

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis Genel Kurulu'nda Kıbrıs Türk Denizcilik Şirketi'ne ait olan ve alımından 1 sene sonra satılmaya çalışılan Ada 74 gemisini gündeme taşıdı. 

Erhürman, rantabl olmayan bir geminin alınmasının ülkenin yönetilemediğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Geminin sadece Mersin-Gazimağusa arasında seyahat etmek için sertifikalandırıldığını ve bu seferleri yapamayacağını söyledi.

Geminin büyük bir müjde olarak sunulduğunu ancak mali kaynakların daha doğru yatırımlara yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Şubat ayına kadar 96 sefer yapan geminin o günden beri çalışmadığını ve bunun zarar anlamına geldiğini belirtti.

Öte yandan bu geminin büyük bir müjde olarak sunulduğunu dile getiren Erhürman, ödemenin Maliye’den çıkmadığının söylendiğini ancak hem Türkiye Cumhuriyeti halkının parasını çarçur etmeye kimsenin hakkı olmadığını hem de bu parayla daha doğru bir yatırım yapılabileceğini anlattı.

ARIKLI: ZARAR EDİYOR...

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Erhürman'a yanıt vermek üzere kürsüye çıkarak, Ada 74 gemisinin dünya çapında araştırma sonucunda Türk Loyd’u tarafından uygun bulunduğunu belirtti. Mali süreçle ilgili bilgiler veren Arıklı, kefalet senedi alınamaması nedeniyle şirketin ciddi sıkıntıya düştüğünü ve tasarruf tedbirleri çerçevesinde geminin satışının düşünüldüğünü anlattı. Arıklı, geminin Gazimağusa-Mersin arası sefer yapmasında hiçbir sorun olmadığını ve bu çalışmanın iyi niyetle yapıldığını ifade etti.

Kıbrıs Türk Denizcilik Şirketi'nin 1975’te kurulduğunu dile getiren Arıklı şirket hakkında bilgi verdi.  Ada-74 öncesi dünya çapında araştırmaya gidildiğini kaydeden Arıklı, bu araştırmaların Türk Loyd’un profesyonel bir ekibince yürütüldüğünü belirtti.

“Ben hangi bilgiyle uzmanların uygun bulduğu bir gemiye uygun değil diyeceğim?” diye soran Arıklı, mali süreçle ilgili de bilgi verdi.

Kefalet senedi alınamadığı için şirketin ciddi sıkıntıya düştüğünü belirten Arıklı, tasarruf tedbirleri çerçevesinde gerekirse gemiyi satın, yerine başka gemi alın denmesiyle bugünkü noktaya gelindiğini anlattı.

Deniz ulaşımını regüle edecek bir gemiye ihtiyaç olduğunu dile getiren Arıklı, ihtiyaç olan 1 milyon dolar temin edilebilirse geminin hemen havuza girip sefere başlayacağını dile getirdi.

Geminin Gazimağusa-Mersin arası sefer yapmasıyla ilgili hiçbir sorun olmadığını belirten Arıklı bunun iyi niyetle yapılmış bir çalışma olduğunu anlattı.

“Elbette Anadolu’nun parası bizim de paramızdır” diyen Arıklı, geminin 7 ton yakıt yaktığını bu nedenle rantabl olmadığını belirtti.

“Bozcaada gemisini sorguladınız mı? Şimdiye kadar diğer gemileri sorguladınız mı?” diye soran Arıklı, gemi alım sürecinde Kıbrıs Türk Denizcilik Şirketi adının Yunanistan’da reaksiyon yaratacağı düşünülerek geminin önce Türkiye’deki özel bir şirket olan Megamar üzerine alındığını sonra Kıbrıs Türk Denizcilik Şirketi adına kayıt ettirildiğini belirtti.

Teknik olarak Megamar üzerine ikinci bir vergi olmaması için geminin Megamar üzerine olduğunu, ancak şirketin her türlü sahiplik ve satım yetkisinin Kıbrıs Türk Denizcilik Şirketi'ne ait olduğuna dair belgeyi sunabileceğini belirtti.

Erhürman, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı’nın Kıbrıs Türk Denizcilik Şirketi konusundaki açıklamalarını eleştirerek, bakanın kendisi hariç herkesi suçladığını savundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar