Emlakçılar 17 yıllık mutlu sondan memnun

10 Temmuz 2024

A
A

Emlakçılar Birliği ve Derneği Başkanı Sungur, Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Yasa Önerisi'nin Meclis'ten geçmesini, sektörü kurumsal hale getireceğinden memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği ve Kıbrıs Türk Emlakçılar adına Başkan Hasan Sungur,  Meclis’ten geçen Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Yasa Önerisi yasallaşmasıyla daha kurumsal hareket edebileceklerini belirtti.

Yasa önerisi konusunda açıklama yapan Sungur, şu ifadeleri kullandı:

“Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Yasa Önerisi Cumhuriyet Meclisi’nin bugün ki olağanüstü birleşimde oy çokluğu ile kabul edilerek Cumhurbaşkanının onayına sevk edilmiştir. Yüzlerce üyesi bulunan bir meslek olarak hayatlarımızı idame ettirdiğimiz emlakçılık sektörü bu yasa önerisinin yasallaşması ile artık bir çatıya kavuşacaktır ve bizde diğer meslek grupları gibi kendi yasamız tahtında bundan sonra daha kurumsal bir şekilde hareket edebileceğiz.”

Yasanın geçmesinin önemine vurgu yapan Sungur, “Bugünlere kolay gelinmedi. Bu 17 yıllık bir yolculuk. Bizim için yasamızın geçmesi son derece önemliydi. Mücadelemiz henüz bitmedi. En az bu yasa kadar önemli olan Lisans Yasası da bizim için hayati bir öneme sahiptir.  Bugünden tezi yok bu yasa önerisinin geçmesi için çalışmaya başlayacağız.” ifadelerine yer verdi.

Sungur, yasa konusunda Başbakan Ünal Üstel’e, UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti milletvekillerine, komite başkanı Yasemin Öztürk ve tüm komite üyelerine, komite toplantısına gönüllü olarak katılıp katkı koyan milletvekillerine, son oylamada olumsuz oy kullanan ana muhalefet Partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi milletvekillerine ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

OY ÇOKLUĞU İLE GEÇEN YASA ÖNERİSİ İLE NE DEĞİŞECEK?

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Yasa Önerisi, dünkü Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda oyçokluğuyla kabul edilmişti.  CTP, kayıt dışı emlakçılara verilecek cezaların caydırıcı olmadığı gerekçesiyle ret oyu vermişti.

Yasaya göre Emlakçılar Birliği emlakçılara yetkiler verilecek. Ancak kimin emlakçı olacağına, oluşturulacak kurul karar verecek. Emlakçılar Birliği'nin yetkisinde olmayacak.

Birlik üyeliğinden çıkarılan kişiler, sadece komisyonun onaylaması ile emlakçılık yapamayacak. Komisyondan geçene kadar üyelikten çıkarılsa bile emlakçılık yapabilecek.

Yasayla emlak sektörünü denetim ve kontrol altına alarak Birliğe tüzel kişilik kazandırma hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar