CTP'den emirname tepkisi: Ciddiyetsiz ve tehlikeli

20 Eylül 2022

Güncelleme: 21 Eylül 2022

A
A

CTP, hükümetin emirname kararına "Kaos üstüne kaos eklemeye devam ediyorlar." açıklamasıyla tepki gösterdi. İmar yasası çıkana kadar emirnamenin yürürlükte kalması gerektiğine işaret etti.

MYK Haber

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Gazi Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci 2 Emirnamesi’nin yürürlükten kaldırılma kararına tepki gösterdi. 

“Hükümet kaos üstüne kaos eklemeye devam ediyor" başlığıyla yapılan basın açıklamasında "gayrimeşru" olarak nitelenen hükümetin anlaşılması zor bir karara daha imza attığı savunuldu.

Emirnamenin "gece yarısı yangından mal kaçırır gibi"  yürürlükten kaldırıldığı kaydedilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Gayrimeşru hükümet, söz konusu kararla memleketi yine plansız, öngörülemez ve belirsiz bir sürecin içine sürüklemiştir. Alınan karar; Anayasal bir hak olan herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını göz ardı etmektedir. Ayrıca bölgede yaşayan herkesin kent hakkını ihlal eden ve yerel yönetimlerin yetkilerinin tartışmalı olduğu bu dönemde, yerel yöneticileri de zor durumda bırakan ciddiyetsiz ve tehlikeli bir karardır. Ne yaptığını bilmeyen bu zihniyet, yerel yöneticileri cezai kovuşturmayla yüz yüze bırakabilecek ihtimaller de yaratmaktadır."

Emirnamenin Resmi Gazete'de yayımlanan bir duyuruyla yürürlükten kaldırılmasının da "yasal dayanaktan yoksun bir usul" olduğu savunulan açıklamada, "Pek çok yeni hukuki ve çevresel soruna yol açabilecek bu karar, derhal geri alınmalıdır. Bölge üzerinde yaratacağı çevre ve insan sağlığına dair tahribatın engellenmesi için söz konusu emirname, imar yasası oluncaya kadar yürürlükte kalmalıdır." çağrısı yapıldı.

Açıklama şöyle sona erdi:

"Bu konuda sivil toplum örgütlerinin ortaya koyduğu tavrı desteklediğimizi belirtir, imar planının olması gerektiği şekliyle bölgeye kazandırılması gerektiğini bir kez daha vurgularız. Demokratik ve ekonomik yoksullaşma yaratan, her konuyu ‘yüzüne gözüne bulaştırmaya’ devam eden bu zihniyetin karşısında mücadelemiz, artarak devam edecektir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar