CTP hatalı buldu, Ateşli Silahlar Yasası'nda değişiklik önerisi geri çekildi

12 Şubat 2024

Güncelleme: 12 Şubat 2024

A
A

CTP'nin bazı eksiklikler nedeniyle eleştirdiği Ateşli Silahlar (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi geri çekildi.

ZgotmplZ

Atıcılık sporunun gelişmesi için Ateşli Silahlar Yasası'nda değişiklik için öneri hazırlanmıştı.

6 Şubat'ta bilgiye sunulan değişiklikle, 12 yaşını doldurmuş lisanslı genç sporcuların önünün açılması hedeflendiği belirtiliyordu.

Bugün toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, CTP'nin bazı eksiklikleri gündeme getirmedi ve  eleştirmesi sonucunda, Ateşli Silahlar (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi geri çekildi.

MECLİS'TE GÖRÜŞÜLDÜ

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman yerinden söz alarak, konunun neden yasa tasarısı olarak gelmediği ve içerikle ilgili bilgi verilmesini istedi.

Bunun üzerine öneri sahibi Oğuzhan Hasipoğlu kürsüye çıkarak, durumun aciliyetinden dolayı öneri şeklinde hazırlandığını ve genel gerekçesinde de belirtildiği üzere 21 yaşından küçük ve milli sporculara istisna sağlanmasının hedeflendiğini anlattı.

Hasipoğlu, ''Milli olabilmek için o ateşli silahı müsabakalarda kullanabilmek gerekir ve bu şu anki mevcut yasamızda suç oluşturuyor. Bir gencimizin milli olabilmesi için 3-4 senelik çalışmaya ihtiyaç vardır ve bunu yaparken suç teşkil etmemesi gerekir'' dedi. Hasipoğlu, 12 yaşını doldurmuş ve müsabakalarda ateşli silah kullanan milli sporcular için bir istisna getirmek istediklerini yineledi. 

ERHÜRMAN: ÖNERİDE EKSİKLER VAR

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman söz alarak, ''Bu tip acil konularda Bakanlar Kurulu’nda 'ayak divanı' dediğimiz yöntemle 'bakanların imzasıyla' gelmesi mümkündür. Geçmişte de çok yapılmış bir şeydir'' dedi.

Bunun Bakanlar Kurulu’ndan gelmesi özellikle sporun başbakanlığa bağlı olmasından dolayı daha doğru olacağı görüşünü dile getiren Erhürman, çocukların yaptığı spordan dolayı suçlu konuma düşmesinin kendileri açısından da kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Erhürman, önerinin 12 yaşından büyük milli sporcuların tasarrufunda silah bulundurmasını ve silahı adına kaydettirmesini mümkün kıldığını söyledi.

Erhürman, ''Tasarrufunda silah bulundurmak, ‘poligonda 21 yaşından büyük birinin gözetiminde’ diye tanımlansa başka bir şeydir, 13 yaşında adına silah kaydettirebilmek başka bir şeydir'' diyerek önerinin bugün geri çekilmesini ve Bakanlar Kurulu’nun hukukçularıyla oturarak düzenleme yapmasını istedi.

HASİPOĞLU GERİ ÇEKTİ

Yeniden söz alan UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, meselenin aciliyetinden dolayı, müsabakalara gidecek sporcuların olmasından dolayı bu önerinin yapıldığını ancak kendilerinin de ''müsabakalarda bu silahların kullanılması'' konusunda Erhürman ile aynı görüşte olduğunu belirterek, ivedilik talebini geri çekti. Hasipoğlu, öneriyi hazırlayıp Bakanlar Kurulu'ndan tekrar geçireceklerini söyledi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar