Çocuklardan, "Gazze'deki çocuklar ölmesin" çağrısı

10 Temmuz 2024

Güncelleme: 10 Temmuz 2024

A
A

Meclisi ziyaret eden 60 çocuk, Gazze'de ölen çocuklarla ilgili toplantı düzenledi. Çocuklara hitap eden Töre, Filistin'i 146 ülke tanıdığı halde çocukların katledildiğini, KKTC'yi yalnız Türkiye tanıdığı halde, kimsenin dokunamadığını söyledi.

ZgotmplZ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul salonunda,  bir grup çocuk, “Gazze’deki Çocuklar Ölmesin” konulu temsili bir toplantı yaptı. 

Meclis Genel Kurulu’nda savaştan ve açlıktan çocukların ölmemesi için seslerini duyurmak istediklerini ifade eden çocuklar, Barış Gücü ve diğer ülkeleri buna seyirci kalmayıp, üstlerine düşen görevi yerine getirmelerini istedi. 

Dört İşlem Eğitim Merkezi’nden 60 çocuk, merkezin direktörü Serhat Bayar ve öğretmenleri eşliğinde, "yasama, yürütme ve yargı organları öğrenme etkinlikleri" kapsamında Cumhuriyet Meclisi’ni ziyaret etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre'nin de çocuklara hitap ettiği ziyarette, genel kurul sıralarına oturan öğrencilere Meclis Yasalar, Kararlar ve Tutanaklar Müdürü Pembe İnanç Unan tarafından meclis işleyişi hakkında bilgiler verildi. 

Öğrencilerden Deniz Erdal bir konuşma yaptı, Esma Hüsnü Acer ve Sahil Serman da şiir okudu.

TÖRE: FİLİSTİN'DEKİ VAHŞETİ BATI VE BM GÜVENLİK KONSEYİ DURDURMUYOR

Zorlu Töre, öğrencilerin, Filistinli çocuklarla dayanışma maksadıyla Meclis’e gelerek, seslerini duyurma çabalarının çok anlamlı olduğunu kaydederek, Gazze’de çocukların yaşadıklarına dikkat çekti.

Filistin’de bir canavarlığın, vahşetin ve alçaklığın sürdürüldüğünü ve Avrupa, Amerika ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu saldırıları durdurmadığını belirten Töre, “146 ülke Filistin devletini tanıyor ama Filistinli çocuklar, insanlar katlediliyor. Bizi sadece Türkiye tanıyor. Ama bizim kılımıza kimse dokunamıyor. Çünkü Türkiye çok güçlüdür, Türk ordusu çok güçlüdür. Ve biz Türkiye'nin de sayesinde, buradaki mücahitlerin sayesinde özgürlük içinde yaşıyoruz.” dedi.

Meclis Başkanı Töre, Kıbrıs’ta da 1974 Mutlu Barış Harekatı öncesi Kıbrıs Türk halkının zulme uğradığını hatırlatarak, öğrencilerin ellerinde salladığı ay yıldızlı 2 bayrağın özgürlüğün ve bağımsızlığın simgesi olduğunu kaydetti. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün özgürlükten, bağımsızlıktan ve vatandan asla vazgeçmediğine de işaret eden Töre, "Onun için bizler de KKTC’ye sıkı sıkıya sarılacağız. Asla devletten, bağımsızlıktan ve bu dalgalandırdığınız ay yıldızlı bayraklardan vazgeçmeyeceğiz.” dedi. 

Eğitim merkezi öğrencilerinden Deniz Erdal, burada yaptığı konuşmada, bugün dünyanın birçok yerinde devam eden savaşlardan en çok etkilenenin masum çocuklar olduğunu söyleyerek, “7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in Gazze'ye açmış olduğu savaşta 15 bin 350 çocuk yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitiren çocukların oranı yüzde 44 olurken, açlıktan ölen çocukları bu kürsüden açıklamaya bile utanıyorum.” dedi. 

Tüm yaşananlara seyirci kalan ülke ve kurumları göreve çağıran Deniz Erdal, “Savaşlar olmasın… Gazze’deki çocuklar ölmesin.” diyerek konuşmasını sonlandırdı, diğer öğrenciler de aynı sloganı taşıyan pankartlar kaldırdı. 

Temsili Genel Kurul, hediye takdimi ve fotoğraf çekimiyle tamamlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar