Çek üzerindeki tarih ve meblağı değiştirdi

Kamalı Haber, 29 Mayıs 2024

A
A

Çek üzerindeki meblağı ve tarihi değiştirerek tedavüle süren zanlı, çek sahteleme suçundan mahkemeye çıkarıldı. KKTC vatandaşı zanlı, teminat şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ZgotmplZ Kamalı Haber

Demirhan’da meydana gelen, “çek sahteleme ve tedavüle sürme” suçlarından tutuklanan Ö.B., teminat talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede olguları aktaran polis, 28 Mayıs 2024 tarihinde H.B.’nin vermiş olduğu yazılı ifadesinde, E.G. adına 15 bin TL meblağlı ve 28 Aralık 2024 tarihli çek yazdığını, ancak çekin bankasına 28 Mayıs 2024 tarihli ve 95 bin TL meblağlı olarak gönderildiğini belirtip, çekteki değişikliklerin kim tarafından yapıldığının araştırılmasını istediğini, araştırma neticesinde çek yaprağını sahteleyip tedavüle süren kişinin zanlı Ö.B. olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Lefkoşa Adli şubeye celp edilen zanlının itiraf nitelikli bir gönüllü verip, 2024 yılı mart ayı içerisinde Değirmenlik'te faaliyet gösteren Akdeniz Kömürleri şirketinde çek yaprağının üzerindeki tarih ve meblağ üzerinde oynama yaparak, 28 Mayıs 2024 tarihi ve 95 bin TL olarak değiştirdiğini beyan ettiğini açıklayan polis, PGM Kriminal şubeye gönderilmek üzere zanlının el yazı örneğinin alındığını söyledi. 

Polis, çekin 29 Mayıs 2024 tarihinde bankadan emare olarak alındığını, aynı tarihte çek yaprağının sahibi olan H.B. ile iletişime geçildiğini, zanlının mağduriyetini giderdiğini, şikayetçi olmayacağını beyan ettiğini ve bu yönde de ek ifadesinin alındığını belirtti.

Soruşturmanın tamamlandığını, zanlının KKTC vatandaşı olduğunu kaydeden polis, uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 70 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber iki kefilin 1 milyon TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar