Büyükelçi Keskin'in 15 Kasım mesajında "egemen eşitlik" vurgusu

15 Kasım 2023

A
A

Londra Temsilcisi Büyükelçi Keskin 15 Kasım mesajında, "Kıbrıs konusunda, uluslararası toplumdan beklentinin, denenmiş yöntemleri bir kenara bırakarak, Kıbrıs Türk halkına yönelik egemen eşitlik temelinde somut adımlar atması" olduğunu belirtti.

ZgotmplZ

KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Keskin mesajında, "Kıbrıs konusunda, uluslararası toplumdan beklentimiz, denenmiş ve tüketilmiş yöntemleri bir kenara bırakarak, yeni bir yaklaşım benimsemesi ve Kıbrıs Türk Halkına yönelik egemen eşitlik temelinde somut adımlar atmasıdır." ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Çimen Keskin'in 15 Kasım mesajı şöyle:

"Kıbrıs Türk Halkının Birleşik Krallık’ta yaşayan değerli mensupları, değerli kardeşlerim,

Kahraman Kıbrıs Türk Halkı, gelecek nesillerin kendi vatanlarında özgürce yaşayabilmeleri için Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin de sonsuz desteğiyle sürdürdüğü özgürlük mücadelesini 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanıyla taçlandırmıştır. 

Egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın somut ifadesi olan Cumhuriyetimizin bu yıl 40’ıncı kuruluş yıldönümünü kutlamanın haklı gururu ve onuru içerisindeyiz. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tüm zorluklara rağmen 40 yılda önemli ilerlemeler kaydetmiştir. 

Büyük fedakarlıklarla kurulan Devletimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin daha da ileriye taşınması ve uluslararası alanda hak ettiği yeri alabilmesi için bizlere de önemli görevler düşmektedir. 

Birleşik Krallık’taki geçmişi bir asır öncesine dayanan Kıbrıs Türkleri olarak sizlerin siyaset, bilim, sivil toplum, iş dünyası, sanat, spor ve kültür gibi pekçok farklı alanda ortaya koyduğunuz başarıları gururla takip etmekteyiz. Başarılarınız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Birleşik Krallık’ta en iyi şekilde tanıtılmasına büyük katkı koymaktadır. 

Özellikle gençlerimizin Birleşik Krallık’ın siyasi yaşamında aktif ve enerjik çalışmalarına devam ederek gücünü hissettireceğine ve haklı davamızı gerek Birleşik Krallık’ta gerekse uluslararası arenada daha etkin şekilde savunacağına olan inancım tamdır. 

Kıbrıs konusunda, uluslararası toplumdan beklentimiz, denenmiş ve tüketilmiş yöntemleri bir kenara bırakarak, yeni bir yaklaşım benimsemesi ve Kıbrıs Türk Halkına yönelik egemen eşitlik temelinde somut adımlar atmasıdır. 

Bu anlamlı günde,  Özgürlük Mücadelesi Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı ve vatan uğuruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anar; gazilerimizi, koşulsuz desteği ile her daim Kıbrıs Türküne güç veren Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni ve kahraman Halkımızı sonsuz teşekkür ve saygıyla selamlarım."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar