Bakanlar Kocaeli'de ülkenin dış dünyaya açılması gereğini vurguladı

21 Şubat 2024

Güncelleme: 21 Şubat 2024

A
A

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Amcaoğlu, Kocaeli Sanayi Odası toplantısına katıldı.

ZgotmplZ

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Türkiye’de Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısı'na katıldı.

KSO'daki toplantıda konuşan Ertuğruloğlu, yıllardır ambargolar altında ezdirilen, izolasyon politikalarıyla haksızlığa uğrayan Kıbrıs Türk halkının, bölgesel güç ve aktör olan, bunun da sınırlarını aşarak global aktör, güç olma yolunda ilerleyen ana vatan Türkiye'den öğrenmesi gereken çok dersin bulunduğunu belirtti.

“Sadece sanayi konusunda değil her konuda anavatanda dinamizm gördüklerine” değinen Ertuğruloğlu, Türkiye'de yaratıcılık ve rekabet edebilirlik anlayışının ön plana çıktığını ifade etti.

"ARTIK KABUĞUMUZU KIRMALIYIZ"

Ertuğruloğlu, KKTC'de bu konularda mesafe kat etmeye ihtiyaçlarının olduğuna değinerek, "Çünkü yıllardır ambargo ve izolasyonlarla uluslararası ilişkilerimizin ciddi şekilde darbelendiği, önümüzün kesildiği koşullarda, içe kapanık ortamda yaşamak durumunda kaldık. Kendi dünyamızda yarattığımız realitelerin, uluslararası realiteler olduğunu düşünme hatasına da vardık. Artık kabuğumuzu kırıp, ana vatanımızdan dersler çıkararak, ana vatanımızla el ele adım adım beraber hareket etmenin tek izleyebileceğimiz yol olduğuna inanıyoruz." dedi.

"ANAVATANIN DİNAMİZMİNDEN GÜÇ ALMALIYIZ"

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varlığı, çözümün esasıdır." diyen Ertuğruloğlu, "Kıbrıs sorununun tek bir basit cevabı vardır. Kıbrıs sorunu, Rum tarafının 'Kıbrıs Cumhuriyeti' diye tanınıyor olmasıdır. Sorun budur. Çözümü de o nedenle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanınması ve kabul edilmesidir. Bunun anlamı nedir? Rum'un, 'Kıbrıs Cumhuriyeti' diye tanınıyor olmasına son vermektir." ifadelerini kullandı.

Ertuğruloğlu, “Anavatanın güvenlik açısından stratejik nokta ve dinamizmin ile yaratıcılığın da merkezi olduğuna” işaret ederek, "Bizim buralardan güç almamız lazım." diye konuştu.

Amcaoğlu da, pandemide mikro anlamdaki ihtiyaçlarını, dünyadaki örneklerinde olduğu gibi üretemediklerini gördüklerini, bunun üzerine de sanayileşmeye önem verme kararı aldıklarını söyledi.

"PROTOKOLLER İLE YATIRIM KOLAYLAŞTI"

Ülkenin ihtiyacı "Organize Sanayi Bölgeler Yasası"nı 2022'de oy birliğiyle Meclisten geçirdiklerini anımsatan Amcaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nden yatırımcılara yeni yatırım sahaları açma noktasındaki mevzuatların geçen haftalarda imzalandığını anlattı.

Amcaoğlu, protokoller sayesinde Türkiye Cumhuriyeti yatırımcılarının artık rahatlıkla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yatırım yapabileceği ve yaptığı yatırımın sahibi olabileceği mevzuatların yürürlüğe girdiğini aktardı.

Yatırımların kolaylaştırılması ve korunmasıyla alakalı bütün mevzuatların yasallaştığını belirten Amcaoğlu, "Güvercinlik Sanayi Bölgesi"ndeki bütün projelerin tamamlandığını, şu an Ankara'nın gündeminde bulunan ihale sürecinin çok kısa sürede bitirileceğini kaydetti.

"YATIRIMLAR, KKTC'NİN DÜNYAYA AÇILMASINI SAĞLAYACAK"

Projelerin, KKTC'nin mikro ihtiyaçlarını karşılayacağını, devamında da ihracattaki devrimleri yakalayabilecek üretim modelleriyle dünyaya açılabilmesini sağlayacağını dile getiren Amcaoğlu, Türkiye ile yapılan kıyı ticareti anlaşmalarıyla Avrupa'ya açılan pazarların büyüyeceğini, kısa sürede bu alandaki Türk yatırımcılarla anlaşmalar imzalanmasını temenni etti.

Amcaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nden gelen yatırımcılara gönül kapılarının her zaman açık olduğunu, yeni mevzuat ve protokollerle KKTC'de yapılacak gerekli yatırımların önünün açılmasını temenni ettiklerini, Türkiye Cumhuriyeti'yle yürümekten büyük onur ve şeref duyduklarını sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar