"Arka kapıdan istihdam" eylemi: Yeter artık

11 Kasım 2022

Güncelleme: 11 Kasım 2022

A
A

KTAMS, boş kitabet kadrolarına kitabet sınavında başarılı olan yüzlerce kişi varken, “arka kapıdan, fırsat eşitliğine aykırı, partizanca” istihdamlar yapıldığı iddiasıyla Başbakanlık önünde açıklama yaptı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Başbakanlık önünde basın açıklaması yaparak, fırsat eşitliği ve liyakata dayalı istihdam yapılması çağrısında bulundu.

“Fırsat eşitliğine aykırı, partizanca istihdamlara son” yazılı pankart açılan eylemde, KTAMS yöneticilerinin yanı sıra kitabet sınavında geçer not alan bazı kişiler de hazır bulundu.

KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, Başbakanlık önünde yaptığı açıklamada, fırsat eşitliğine aykırı, partizanca istihdamlara son verilmesini istedi.

Ülkede alın teri ile liyakatiyle sınavı geçen yüzlerce genç olmasına rağmen, hükümettekilerin sınavsız olarak kendi partililerini ve yandaşlarını devlete istihdam ettiğini öne süren Bengihan, siyasi iradeyi “oy almak uğruna” gençleri ülkeye, kurumlarına ve demokrasiye küstürmekle itham etti ve “Kurumlarımızı verimliliği düşünmeden, niteliği düşünmeden dolduruyorlar.” dedi.

Eylemde “Fırsat eşitliğine aykırı, partizanca istihdamlara son” yazılı pankart açıldı.
ÜÇ KİŞİLİK 4'ÜNCÜ DERECE KATİP YARDIMCISI KADROSU

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun münhal ilan ettiği üç kişilik 4'üncü Derece Katip Yardımcısı kadrosu için 16 Ekim tarihinde yazılı sınavın, geçtiğimiz günlerde ise mülakatın yapıldığını anlatan Bengihan, bu sınavda başarılı olan yüzlerce gencin olduğunu aktardı.

Bu sınavı geçen, yeterlilik belgesi olan, alın teri döken insanların işe alınması için sendika olarak defalarca açıklama yaptıklarını ve yazılı talepte bulunduklarını belirten Bengihan, “’Arka kapıdan partizanca istihdam yapmayın, yeter artık’ dedik.” ifadelerini kullandı.

KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, Başbakanlık önünde açıklama yaptı.
83 GEÇİCİ İŞÇİ, 15’E YAKIN SÖZLEŞMELİ PERSONEL İSTİHDAMI

Yüzlerce kitabet kadrosunun boş ve kitabet sınavında başarılı olan yüzlerce isim olduğunu kaydeden Bengihan, Personel Dairesi’ne yazdıkları yazıda kitabet kadrolarını artırmasını ve sınavda başarılı olanların bu kadrolara alınmalarını istediklerini de belirtti.

“Partizanca” olduğunu savunduğu istihdamlarla ilgili sayı da veren KTAMS Başkanı Bengihan, “Bu sayı bu hafta, yapmış olduğumuz araştırmalara göre 83’e ulaştı. 83 geçici işçi, 15’e yakın sözleşmeli.” dedi.

Sendika olarak hakkaniyeti ve adaleti savunduklarını ifade eden Bengihan, sınavda başarılı olanlar dururken “arka kapıdan” istihdamlar yapılmasını “haksızlık” olarak niteledi.

"Başbakanlığa yapılan geçici işçi istihdamları ve sözleşmeli istihdamlarla ilgili yazı yazarak, yapılan idari işlemleri bilgi edinme yasasına göre talep ettik. Amacımız dava edip bu yapılan partizanca, fırsat eşitliğine aykırı istihdamlarla ilgili adaletin tecelli etmesidir.” diyen Bengihan, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını bildirdi.

Yetkililerin Sınav Tüzüğü’nü de değiştirerek, sözlü mülakat notunu ve kişilerin inisiyatifini artırmaya çalıştığını da savunan Bengihan, bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar