Alman Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını değerlendiren Akansoy, ayrılıkçı tezlerin çöktüğünü söyledi

13 Şubat 2024

Güncelleme: 14 Şubat 2024

A
A

Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in açıklamalarını değerlendiren CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, halkımızı dünyadan izole etme konusunda sözde kararlılık içinde olanların ayrılıkçı tezleri çöktüğünü ifade etti.

ZgotmplZ

Haber Merkezi: M. İrşad Esen

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in açıklamalarını değerlendirdi.

Akansoy, "Halkımızı kendi içine kapatma, dünyadan izole etme konusunda sözde kararlılık içinde olanların ayrılıkçı tezleri çökmüştür" ifadesini kullandı.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in Kıbrıs'taki temaslarının, Kıbrıs sorununu iyi bilen bir isim olduğuna vurgu yapıldı.

Akansoy, 2006'da Almanya Dışişleri Bakanı olan Steinmeier ile o dönem Kıbrıs Cumhurbaşkanı olan Talat arasında gerçekleşen görüşmeye atıfta bulundu.

Akansoy, Almanya'nın Avrupa Birliği'ndeki öneminin siyasi, ekonomik ve diplomatik açıdan büyük olduğunu belirtti.

Kıbrıs sorununun kritik bir aşamada olduğu vurgulanarak, Steinmeier'in Güney Kıbrıs'taki temaslarının KKTC için pozisyon kaybına neden olduğu dile getirildi.

Ancak, Akansoy'a göre artık gerçekler ortaya çıkmış durumda ve BM parametreleri çerçevesinde karşılıklı kabul edilebilir, sürdürülebilir bir çözüme doğru ilerlemek için daha çok çalışılması gerektiği vurgulandı.

Alman Cumhurbaşkanı, ara bölgeyi ziyaret ederek şu ifadeleri kullanmıştı:

  • Bu yıl Berlin Duvarı'nın yıkılmasının üzerinden 35 yıl geçti. Umudum ve isteğim, Avrupa'nın bölünmüş son başkenti Lefkoşa'nın Kıbrıs'ın yeniden birleşmesini yakında kutlayabileceğimizdir.
  • Önümüzdeki aylarda ilk kez Alman polis memurlarının BM'nin barışı koruma gücüne (Unficyp) katılmak üzere Kıbrıs'a gönderilecek.
  • AB ve Türkiye ile Güney Kıbrıs'ın,  AB'nin Kıbrıs sorunu için bir elçi ataması talebini ve Türkiye'nin daha fazla dahil olma arzusunu kabul ediyorum .
  • Kıbrıs'ta, bunu kim yaparsa yapsın, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin davranışının, AB'ye yaklaşımı gibi Türkiye'nin diğer meseleleriyle de bağlantılı olması gerektiğini Türkiye'ye sık sık açıkça ifade etmesi de aynı derecede önemlidir.
  • Bu yılın, Kıbrıs'ın AB'ye katılımı ve Kıbrıs'ın bölünmesinin 50. yıldönümü olduğu göz önüne alındığında, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için çalışmanın zamanı gelmiştir.

Akansoy, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

''Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier şu sıralar Kıbrıs Cumhuriyeti'nde temaslarda bulunuyor.

Kıbrıs sorununu gayet iyi bilen Almanya Cumhurbaşkanı ile 2. Cumhurbaşkanı Sayın Talat, 9 Haziran 2006 tarihinde Berlin’de önemli bir görüşme gerçekleştirmişti.

Kendisi 2006 yılında Almanya Dışişleri Bakanıydı.

Sayın Talat görüşmenin ardından basına bir açıklama yapmış ve şunları demişti : 'Çok güzel bir görüşme yaptık. Biz çözümden ve barıştan yanayız. Kıbrıs’ın birleşmesinden yanayız. Bu konudaki düşüncelerimizi ve bunun nasıl olacağını, izolasyonların kaldırılmasının önemini bütün bunları anlattık. Bizi anlayışla dinledi not aldılar, sorular sordu. Bence son derece yapıcı oldu. Ben çok memnun oldum bu görüşmeden. İlk kez Almanya’ya doğrudan mesajlarımızı iletmiş olduk.'

Bugün Avrupa Birliğinin lokomotif gücü olan Almanya’nın her bakımdan önemi çok büyük. Gerek siyasi gerek ekonomik gerekse diplomatik anlamda.

Kıbrıs sorununda kritik bir aşamadan geçtiğimiz şu günlerde Steinmeier’in Güney Kıbrıs’taki temasları karşısında, biz ciddi anlamda pozisyon kaybı içerisindeyiz.

Kilitlenmiş vaziyetteyiz.

Ancak gerçekler artık ortaya çıkmıştır. Halkımızı kendi içine kapatma, dünyadan izole etme konusunda sözde kararlılık içinde olanların ayrılıkçı tezleri çökmüştür.

Şimdi BM parametreleri çerçevesinde ayakları yere basan karşılıklı kabul edilebilir, sürdürülebilir bir çözüme doğru yol almak için daha çok çalışıyoruz, çalışacağız.''

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar