Adıyaman'daki dava sürecinin koordinesini "kadim" şehirdeki Başkonsolosluk yapıyor

14 Şubat 2024

Güncelleme: 14 Şubat 2024

A
A

Gaziantep'te Başkonsolosluğu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, günden güne temasların arttığı şehirdeki Konsolosluk'un büyük görevler üstlendiğini söyledi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 6 Şubat Depremi'nden etkilenen bölgelerde yaptığı temasların son gününde KKTC Gaziantep Başkonsolosluğu’nun yeni hizmet binasını ziyaret etti.

Gaziantep Sanat Merkezi’ne taşınan ve Kasım ayı itibarıyla hizmet vermeye başlayan Başkonsolosluğu ziyaret eden Tatar, burada Başkonsolos Kerem İzmen ile bir araya gelerek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada yaptığı konuşmada, Gaziantep’in özellikle son yıllarda sanayiye yapılan yatırımlarla ve ihracattaki başarısıyla Türkiye’nin en hızlı gelişen şehirleri arasında yer alan, “kadim” bir şehir olduğunu, ayrıca Gaziantep’in bölgedeki diğer şehirler için de bir köprü görevi gördüğüne işaret etti.

KKTC ve Gaziantep arasının uçakla sadece 40 dakika olduğunu ve düzenli seferlerin yapılmakta olduğunu belirten Tatar, günden güne karşılıklı temasların arttığını kaydetti.

KONSOLOSLUĞUN ÜSTLENDİĞİ GÖREVLER

Gaziantep Üniversitesi başta olmak üzere önemli üniversitelerin de orada olduğunu, KKTC’den oradaki üniversitelere, oradan ise KKTC üniversitelerine öğrenci akışı olduğunu dile getiren Tatar, bu noktada Konsolosluğun büyük bir görev üstlendiğini söyledi, katkıda bulunan tüm konsoloslara teşekkürlerini iletti.

1974 sonrası Gaziantep ve çevresinden adaya gelen nüfusun yanında ülkeye en çok ithalatın da bu bölgelerden yapıldığını, birçok iş insanının, esnafın sık sık buraya geldiğini kaydeden Tatar, bu faaliyetlerin yürütülmesinde de Konsolosluğun çalışmalarına değindi.

"GAZİANTEP'İN KISA SÜREDE TOPARLANMASINA MEMNUN OLDUM”

Yürekleri parçalayan 6 Şubat Depremi’nin yıl dönümünde deprem bölgelerini ziyaret ettiğini kaydeden Tatar, depremden etkilenen bölgelerden biri olan Gaziantep’in kısa sürede toparlanmış olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. 

"KKTC DOĞU AKDENİZ'DE GÖREVİNİ LAYIKIYLA YAPIYOR"

Dün Gaziantep Üniversitesi’nde Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50’nci yıl dönümü etkinliğine katıldığını hatırlatan Tatar, Harekat’tan tam 50 yıl sonra Doğu Akdeniz’de bağımsız bir Türk devletinin, her türlü milli menfaatlerin savunmasında görevini layıkıyla yaptığını kaydetti.

Tatar, “Ne mutlu bize ki, tüm bu başarılara birlikte imza attık” dedi, her iki ülkede de gençlerin bu başarıları devam ettirmesinin önemine vurgu yaptı.

Diğer yandan Başkonsolos Kerem İzmen de, söz konusu yeni Başkonsolosluk ofisinin kendilerine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından tahsis edildiğini belirterek, teşekkürlerini iletti.

İzmen, Şampiyon Melekler’in Adıyaman‘da yürütülen dava sürecinin de Gaziantep Başkonsolosluğu tarafından koordine edildiğini kaydetti.

İki gün süren programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Tatar, bugün 11.00 sıralarında adaya döndü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar