YÖDAK: KTSU soruşturması için belgeler bekleniyor

19 Şubat 2024

Güncelleme: 23 Şubat 2024

A
A

KTSU soruşturmasındaki tahkikatın sürmesi nedeniyle belgeleri polisten alamadığını açıklayan YÖDAK, belgelere erişimleri olduğunda gerekli soruşturmayı yapacaklarını belirtti.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTU) hakkındaki iddialar merkezinde, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK)'ı bağımsız bir denetleme kurulu olarak sıkıntıların üzerine gitmesi gerektiğine işaret etmesinin ardından, YÖDAK konu hakkında yazılı açıklama yaptı.

YÖDAK’ın açıklamasında, KSTU soruşturmasına ilişkin bilgi ve belgelerin, tahkikatın sürmesi nedeniyle polisten alınamadığı, soruşturmanın tamamlanması veya belgelere erişime izin verilmesiyle YÖDAK tarafından gerekli soruşturmanın yapılacağı dile getirildi.

"YÖDAK İLK ANDA MÜDAHİL OLDU"

Konuya ilgili YÖDAK’tan yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz hafta (09/02/2024) ülke gündemine düşen ve kamuoyunda çeşitli haberlerin yapılmasına da sebep olan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesinde yaşanan müstahdem tarafından sirkat ve usulüne uygun olarak verilmeyen diploma iddialarına karşı YÖDAK ilk anda müdahil olarak kurulunu toplamış (12/02/2024) ve daha önce kamuoyuna duyurduğu kararları üretmiştir. Bilinmelidir ki; YÖDAK, KKTC yükseköğretiminin mevzuatın kendisine verdiği yetki ve görevler çerçevesinde denetçisi ve takipçisidir.” ifadelerine yer verildi.

"MEVZUATIN GEREĞİNİ YAPMAKTAN ÇEKİNMEYECEĞİZ"

YÖDAK tarafından üzerinde hassasiyetle durulan iddiaların açıklığa kavuşturulması için YÖDAK başkan ve üyeleri ile hukukçusundan oluşan heyetin, ilgili üniversite rektörünü davet ettiği ve bilgi aldığı dile getirilen açıklama şöyle sürdü:

“YÖDAK mevzuatın kendisine verdiği ileri soruşturma yetkisini kullanabilmek için ilgili üniversiteden tüm öğrenci kayıt bilgilerini, mezunlar listelerini ve sair ilgili belgeleri istemiş olmasına rağmen polis tarafından halihazırda üniversite içerisinde sürdürülen tahkikat sebebi ile ilgili kayıtların polis elinde bulunmasından dolayı bu belgeleri alamamıştır. Yine, YÖDAK ilgili iddialara ilişkin polisin elinde bulunan bilgi ve belgeleri de talep etmiş ancak henüz polis tarafından tahkikat sebebiyle bir bilgi ve belge paylaşımı YÖDAK’a yapılmamıştır. Polis tarafından tahkikatın tamamlanması ve/veya izin verilmesi halinde YÖDAK ilgili belgeleri alarak gerekli soruşturmayı yapacaktır. YÖDAK soruşturmasını tamamlamasının ardından iddialara ilişkin mevzuatın gereğini yapmaktan çekinmeyeceğini bu vesile ile tüm kamuoyuna bildirir.”

Açıklama “Yukarıdakiler ışığında, tüm kamuoyundan YÖDAK ve yükseköğretim ile ilgili neye ve kimlere hizmet ettiği bilinmeyen yerler tarafından çıkarılan haberlere itibar edilmemesini rica eder, saygılarımızı sunarız.” ifadeleriyle son buldu.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar