Üstel'den "oy hesabı zamanı değil" mesajı: Görevimiz adaletin yerini bulmasını kolaylaştırmak

24 Mart 2024

Güncelleme: 24 Mart 2024

A
A

Başbakan Üstel, diploma yolsuzluğuna ilişkin, adalet huzurunda, kimsenin ayrıcalığı olamayacağını ve yapanın yanına kalmayacağını belirtti. Üstel bu çerçevedeki çalışma için YÖK heyetinin ülkeye geleceğini söyledi.

ZgotmplZ

Başbakan Ünal Üstel, güncel gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu.

"KKTC ANAYASASI ŞAHSIMIN VE HÜKÜMETİMİZİN PUSULASIDIR"

Başbakan Üstel yaptığı yazılı açıklamada, KKTC Anayasasının, kuvvetler ayırımına dayalı olduğunu ifade ederek, "Kuvvetler ayırımına saygı, herkes gibi Başbakan olarak şahsımın ve hükümetimizin de pusulasıdır, yol haritasının esasıdır. Bunun dışına çıkmamız mümkün olmadığı gibi, akıllardan da geçemez" dedi.

Polis, savcılık ve yargı görevini yaparken öne çıkıp, yol gösterici gibi davranışlar sergilemenin yargıya bir biçimde müdahale olduğunu belirten Üstel, hükümet olarak, birilerini korumak ya da süreci engellemek için bir girişimde bulunmalarının mümkün olmadığının altını çizdi 

Başbakan Üstel, "Bizim görevimiz, adaletin yerini bulması için eksiklikler varsa tamamlamak ve adaletin yerini hızla bulmasını kolaylaştırmaktır" vurgusu yaptı.

"YAPANIN YANINA KALMAYACAK, SUÇLU KİMSE CEZASINI ÇEKECEK"

Meşru olmayan diploma konusu ve devamında ortaya çıkanlar herkesi üzse de polis, savcılık ve yargı bütününün başarılı icraatlarını görme fırsatı bakımından olumlu olduğunu dile getiren Üstel, “Adalet huzurunda, kimsenin ayrıcalığı olamaz. Soruşturma ve yargı huzuruna çıkmalarda bunu yaşayarak, gördük. İlk günden başlayarak, tavrım gayet açıktır. Yapanın yanına kalmayacak, suçlu kimse cezasını çekecek, hukuk devleti kriterlerimize eksiksiz uyularak gereken yapılacak.” dedi.

Başbakan Üstel açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu bizler açısından yeni bir durum değildir. Ulusal Birlik Partisi, KKTC’nin temelinde en büyük harca sahip partidir. KKTC’nin itibarının hukuk üstünlüğüyle korunup, geliştirilebileceğini çok iyi biliyoruz. Kimsenin bize bu konularda hatırlatma yapıp, ders vermeye kalkmasına hiç gerek yoktur. Aynı anlayış hükümetimiz için de geçerlidir.”

Çok hassas bir dönemden geçildiğini kimsenin inkar edemeyeceğini ifade eden Üstel, şunları belirtti:

“Ancak hassas dönemler KKTC’de kurumların, siyasi partilerin, bireylerin sınav dönemleridir. Herkes ve de her kurumsal yapı sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir.

Siyasi partilerin hedefi, oylarını artırıp, parlamentoda etkin güç, ötesinde hükümette olmaktır. Fırsatlar bu amaçla da değerlendirilebilir. Şimdi içinden geçtiğimiz bu dönem, bir anlamda şiddetli bir deprem gibidir. Bu günler oy hesabı zamanı değil, iktidar, muhalefet ayırımı olmaksızın, halkımızın yararına birlikte verimli görüş alışverişi içinde olma zamanıdır.”

"GÖREVİMİZİ YAPARKEN, BASKIYA İHTİYACIMIZ YOK"

Hükümet olarak görevlerini yaparken, baskıya ihtiyaçları olmadığını vurgulayan Başbakan Üstel, “Tehditler ise geçerli olmaz. Çünkü ilk günden, hiçbir suç cezasız kalmayacak diyoruz. Demekle kalmıyor, söylediklerimize uygun davranıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Başbakan olarak açık açık bir kez daha belirteyim. En son sahte diploma ortaya çıkana kadar, her türlü desteği vereceğiz” diyen Üstel, YÖK’ten talep edip, alma aşamasına geldikleri teknik desteğin amacının bu olduğunu kaydetti.

"YÖK HEYETİ YARIN KKTC'YE GELİYOR"

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) heyetinin yarın KKTC’de olacağını ve Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ile birlikte çalışmalara başlayacağını ifade eden Başbakan Üstel, “KKTC hukuk devletidir. Her türlü sorun hukukun üstünlüğü ilkesine uygun olarak çözülür, her türlü suç, ceza yasamıza uygun cezalandırılır. Bunun için herhangi bir yönden telkine hiç ihtiyaç yoktur.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar