Türkiye'den KKTC'ye destek: BM eşit uluslararası statüyü tescil etmeli

31 Ocak 2024

A
A

Türkiye, Dışişleri Bakanlığı'nın BM'nin Barış Gücü görev süresini uzatmasına yönelik tepkisi destekleyerek, KKTC'nin tanınmasına yönelik çağrısını yineledi.

ZgotmplZ

Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasına ilişkin tepkisini desteklediğini belirtti.

TC Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Kıbrıs Adası'nda konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücünün (BMBG) görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin kararı konusunda KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı tümüyle desteklediğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Birleşmiş Milletlerin yerleşik uygulamalarının aksine Barış Gücü'nün görev süresi uzatılırken Kıbrıs Türk tarafının onayı bu defa da alınmamıştır." ifadesine yer verildi.

KKTC'YE DESTEĞİMİZ TAM

BMBG'nin faaliyetlerini KKTC makamlarının iyi niyeti kapsamında sürdürebildiğine işaret edilen açıklamada, söz konusu faaliyetlerin devamı için hukuki zemine ihtiyaç duyulduğu ve KKTC tarafınca bu yönde atılacak adımlara Türkiye'nin desteğinin tam olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "BMBG'nin Kıbrıs Rum tarafının çok sayıda ara bölge ihlaline yıllar boyunca göz yumduğunun" altı çizilerek şunlar ifade edildi:

"18 Ağustos 2023 tarihinde insani bir proje olan Yiğitler-Pile yolunun inşaat çalışmalarını hakkaniyetsiz bir şekilde engellemeye çalışması da barışı koruma misyonlarından beklenen tarafsızlığı sergilemediğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

BM Güvenlik Konseyinin, bu son kararında, söz konusu hadise hakkında 21 Ağustos'ta yaptığı, arazideki gerçeklerden tamamıyla kopuk basın açıklamasına atıfta bulunuluyor olması üzüntü vericidir. Yiğitler-Pile yolunun tamamlanması ise Kıbrıs Türklerinin BMBG konusunda aşınan güveninin yeniden tesisi yönünde etkin bir adım olabilecek, arazideki gerginliklerin azalmasına katkı sağlayabilecektir."

İKİ DEVLETLİ VİZYONA DEĞİNİLMEMESİ ADALETTEN UZAK

Açıklamada ayrıca BMBG'nin görev süresini uzatan kararda olası bir çözüm bağlamında güncelliğini yitirmiş ve tüketilmiş modellere atıfta bulunulduğu belirtilerek, "KKTC Cumhurbaşkanı Sayın (Ersin) Tatar tarafından ortaya konulan iki devletli vizyona değinilmemiş olmasından derin bir hayal kırıklığı duyuyoruz. Söz konusu yaklaşımın, Ada'daki iki taraf arasında ortak zeminin bulunup bulunmadığını araştırmakla görevli bir şahsi temsilcinin henüz atanmış olduğu bir dönemde adalet ve yapıcılıktan uzak olduğunu vurguluyoruz." denildi.

BMGK'nin "Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme ancak sahadaki gerçekler temelinde ulaşılabileceği gerçeğini kabullenmeye ve Kıbrıs Türk halkının özden gelen hakları olan egemen eşitliğini ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeye" çağırıldığı açıklamada, "KKTC'nin tanınmasına yönelik çağrımızı BMGK ve uluslararası toplum nezdinde yineliyoruz." ifadesi kullanıldı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün görev süresini bir yıl daha uzatma kararı almış, Dışişleri Bakanlığı da karara tepki göstermişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar

İlginizi Çekebilir