Türkiye Töre'yi kırmadı: Üç araç, basın ve bilgisayar ekipmanları törenle teslim edildi

24 Kasım 2023

Güncelleme: 24 Kasım 2023

A
A

Töre'nin ricası üzerine Cumhuriyet Meclisi’ne hibe edilen üç araç, bilgisayar ve basın ekipmanları, bugün düzenlenen törenle teslim edildi.

ZgotmplZ Meclis Basın Bürosu

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyet Meclisi’ne hibe edilen 3 araç, basın ve bilgisayar ekipmanlarının teslim töreni yapıldı.

Meclis Bahçesi’nde saat 10.00’da gerçekleştirilen törene, TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Başbakan Yardımcısı ve Turizm Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bazı bakanlar, milletvekilleri Elçilik çalışanları ve meclis personeli katıldı.

Törende ilk olarak konuşan TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kalkınma İşbirliği Anlaşması çerçevesinde Meclis Başkanı Zorlu Töre’nin girişimleri sonucunda, önceki TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve sonrasında Numan Kurtulmuş’un ve eski ve yeni TC Cumhurbaşkanı Yardımcıları Fuat Oktay ve Cevdet Yılmaz'ın iş birliğiyle adım attıklarını anlattı.

"İYİ Kİ TÜRKİYE VAR DA BUNLARI ALIYOR, RİCALARIMIZI KIRMIYOR"

Cumhuriyet Meclis’inin çeşitli eksiklikleri olduğunu ancak bunları bütçe yetersizliği nedeniyle gideremediklerini söyleyen Meclis Başkanı Töre, TBMM ile imzaladıkları işbirliği anlaşması çerçevesinde bu eksiklikleri Ankara ziyaretlerinin birinde o dönemde TBMM Başkanı olan Mustafa Şentop’a ilettiklerini söyledi.

Töre, Şentop’un “Ne katkımız olabilir?” diye sorması üzerine eksikleri ilettiğini ve sonrasında TC’den göndermenin daha zor olacağı için TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da işbirliğiyle TC Elçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’nin finansman desteğiyle üç araç, bilgisayar ve basın ekipmanlarının tedarik edildiğini kaydetti.

“İyi ki Türkiye var da bunları alıyor, ricalarımızı kırmıyor, olmasaydı ne olacaktı onu da düşünmek mecburiyetindeyiz.” diyen Töre, önceki TBMM Başkanı Şentop’a ve o dönemin TC Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, şimdiki TBMM başkanı Numan Kurtulmuş’a ve TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a ve TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyziolu’na sağladıkları bu imkanlar için teşekkür etti.

Töre, bu imkanlarla Meclis’in daha güçlü hale geldiğini ifade ederek, “İnşallah 2024yılı içinde de yeni Meclis binamıza taşınmış olacağız.” dedi.

Tüm dünyanın KKTC’ye adaletsiz davrandığını eşitliği tanımadığını hatırlatan Zorlu Töre, “Tanımasın biz varız. TC’nin desteğiyle KKTC’yi daha da köklü hale getireceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından TC Lefkoşa Büyükelçisi araçların anahtarlarını ve ekipmanları Meclis Başkanı Töre’ye takdim etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar