Türkiye, KKTC ile ticaret hacmini 5 Milyar dolara çıkarmayı hedefliyor

10 Mayıs 2024

Güncelleme: 10 Mayıs 2024

A
A

Meclis Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi heyeti, Ankara temaslarında, TC Hazine ve Maliye ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı ziyaret etti. TC Maliye Bakan Yardımcısı, KKTC ile ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

ZgotmplZ

Temaslar için Ankara'da bulunan UBP Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay başkanlığındaki Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi heyeti, Bakanlıklarda görüşmeler gerçekleştirerek, Ankara temaslarını tamamladı. 

TC HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI ZİYARETİ

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi heyeti, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İlhan Hatipoğlu’nu ziyaret etti.

Kabulde konuşan Hatipoğlu, KKTC’yi daha da ileri götürmek ve kurumsal yapıyı güçlendirmek amacıyla iş birliği içerisinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

KKTC Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi ile koordineli bir şekilde KKTC'ye katkılarının devam ettiğini belirten Hatipoğlu, yeni döneme ilişkin yapılacak çalışmaların da planlamasının sürdüğünü ifade etti.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Resmiye Eroğlu Canaltay da, Şans Oyunları Yasası’nı Meclis’ten geçirdiklerini, bu vesileyle Maliye’nin gelirlerinin artacağını kaydetti.

Kaldıraçlı İşlemler Yasa Tasarısı üzerinde çalışmaya başlayacaklarını belirten Canaltay, bu yasa ile kayıt dışı alışverişlerin kayıt altına alınarak, ekonomiye katkı sağlanacağını söyledi.

TC SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI ZİYARETİ

Komite Başkanı Canaltay ve beraberindeki heyet daha sonra TC Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil’i ziyaret etti.

Kabulde konuşan Yozgatlıgil, iki devletli çözümü savunmaya ve Kıbrıs Türk halkının refah seviyesini yükseltmek için çalışmaya devam ederek, KKTC’nin kalkınması için her türlü plan ve projeye destek vereceğini kaydetti.

TC BAKAN YARDIMCISI: KKTC İLE TİCARETİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Ahmet Yozgatlıgil, KKTC ile 2 Milyar 236 Milyon dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmini ise 5 Milyar dolara çıkarma hedefleri olduğunu ifade etti.

Canaltay da, Güvercinlik bölgesini kapsayan ihalenin bir an önce tamamlanmasını beklediklerini söyleyerek, ihracatta yaşanılan zorluklara da değindi, teknoloji alanında yapılacak yatırımlara Türkiye’den destek verilmesini talep etti.

Görüşmelerde, Komite Başkan Vekili, CTP Milletvekili Erkut Şahali, Komite Üyeleri UBP Milletvekilleri Alişan Şan, Hasan Küçük, CTP Milletvekili Salahi Şahiner ile Komite eski üyesi CTP Milletvekili Fikri Toros ve Meclis Genel Sekreteri Seral Fırat yer aldı.

Ankara temaslarını tamamlayan Meclis heyetinin bu akşam KKTC’ye dönmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar