Türk Devletleri Teşkilatı KKTC konusunda taviz vermiyor

18 Kasım 2022

Güncelleme: 18 Kasım 2022

A
A

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) TDT'ye gözlemci üye kabul edilmesinin Türk devletlerini daha da yakınlaştırmak için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Semerkant'ta 11 Kasım'da düzenlenen TDT 9. Zirvesi sırasında Devlet Başkanları Konseyi tarafından Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri olarak atanan Ömüraliyev, ilk kez Anadolu Ajansına (AA) değerlendirmelerde bulundu.

Özbekistan'ın Semerkant şehrinde düzenlenen zirvede Genel Sekreter olarak atandığını kaydeden Ömüraliyev, TDT ülkelerinin devlet başkanlarına teşekkür etti.

Ömüraliyev, TDT Genel Sekreteri olmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, görevini en iyi şekilde yaparak Türk dünyasının birliğine, bütünlüğüne ve devletler arasındaki ilişkilerin gelişmesi için elinden gelen tüm katkıyı sağlamaya çalışacağını vurguladı.

Semerkant zirvesinin sonuçlarına değinen Ömüraliyev, "Semerkant'taki zirvenin en önemli sonucu, devlet başkanlarının Semerkant Bildirisi'ni imzalaması oldu." dedi.

Zirvede önemli kararlar alındığına dikkati çeken Ömüraliyev, daha önce Türk Konseyi ismiyle faaliyet gösteren TDT'nin kurucu belgesi olan Nahçıvan Anlaşması üzerinde düzeltmeler yapıldığını ve TDT'nin 2040 vizyonu kapsamında 2022-2026 stratejisinin onaylandığını ifade etti.

Semerkant şehrinin "Türk Dünyası Medeniyet Başkenti" ilan edildiğini kaydeden Ömüraliyev, ayrıca KKTC'nin TDT'ye gözlemci üye olarak kabul edildiğini anımsattı. Ömüraliyev, bunların her birinin önemli kararlar olduğuna dikkati çekerek, gelecek dönemde Sekreterya olarak bu kararların uygulamaya geçiş süreçlerini takip edeceklerini söyledi.

"ÇOK GÜÇLÜ MEMLEKETLER OLACAKLAR"

"Türk devletlerini daha da yakınlaştırmak için nasıl adımlar atacaksınız?" sorusuna yanıt veren Ömüraliyev, "Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz bu zirvede Türk Devletleri Teşkilatının gözlemci üyesi oldu. İnşallah Türk dünyasındaki tüm kardeşlerimiz, birlikte dünyadaki çok büyük, güçlü memleketlerden olacaklar." değerlendirmesinde bulundu.

Ömüraliyev, Semerkant zirvesinde devlet başkanlarının kendilerine talimatlarının olduğunu belirterek, "Önümüzdeki günlerde bir sonraki zirvemize kadar yapacaklarımızla ilgili bir yol haritası çizeceğiz. Ayrıca halihazırda devam eden bir gündemimiz var. Teşkilatımızın genişlemesine paralel olarak yeni işbirliği alanlarımız olacak. Tüm bunları önümüzdeki günlerde arkadaşlarımızla birlikte oturup netleştirecek ve adımlarımızı atmaya başlayacağız." dedi.

"DÜNYAYA ÖNEMLİ BİR MESAJ OLDU"

"KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olmasının dünyaya önemli bir mesaj olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusunu yanıtlayan Ömüraliyev, "Semerkant’taki zirvede bu, tüm dünya için zaten çok önemli bir mesaj oldu." ifadesini kullandı.

TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Ömüraliyev, Kıbrıs Türklerinin Türk dünyasının "ayrılmaz bir parçası" olduğunu vurguladı.

Ömüraliyev, "Diğer tam ve gözlemci ülkelerimizle olduğu gibi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile de gerek bölgemiz gerekse küresel düzeyde barış, istikrar ve kalkınma için çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar