Türk büyükelçi: Bölgede işgal, zulüm ve adaletsizlikler Filistin ve Kıbrıs ile başladı

17 Şubat 2024

A
A

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Bağcı, bölgede Filistin ve Kıbrıs ile başlayan işgal, zulüm ve adaletsizliklerin Karabağ, Kırım ve Ukrayna ile devam ettiğini kaydederek, BM'nin acil reforma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

ZgotmplZ
Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Türkiye Yüzyılı İş Birliği ve Dayanışma Platformu'nun Azerbaycan İktisat Üniversitesi'nde (UNEC) düzenlediği panelin açılışına katılarak konuşma yaptı.
AA

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, "Küresel Sistemlerde Yeni Dönem, Güç Savaşları ve Güney Kafkasya" başlıklı panel düzenlendi.

Türkiye Yüzyılı İş Birliği ve Dayanışma Platformu'nun Azerbaycan İktisat Üniversitesi'nde (UNEC) düzenlediği panelin açılışına Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, UNEC yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Şehitlerin saygı duruşu ile anıldığı programın açılışında milli marşlar okunduktan sonra konuşan Büyükelçi Bağcı, küresel düzeyde bozulmanın olduğunu, kural temelli sistemin çöktüğünü ve uluslararası düzeyde güven aşınmasının olduğunu söyledi.

"BM, KIBRIS DAVASININ ÇÖZÜMÜNDE YETERSİZ KALDI"

Bağcı, Birleşmiş Milletler'in (BM) acil reforma ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Küresel mekanizmaların bölgesel ihtilafların çözümünde gerekli kapasite ve araçlara sahip olmadığı pek çok kez görülmüştür. Bu durumun en çarpıcı örneklerini Filistin ve Karabağ'ın işgalinde, Kıbrıs davasında, Minsk ve Annan planlarında gördük." dedi.

"BÖLGEDE İŞGAL, ZULÜM VE ADALETSİZLİKLER FİLİSTİN VE KIBRIS İLE BAŞLADI"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yıllardır ifade ettiği, "Dünya beşten büyüktür" ve "Daha adil bir dünya mümkündür" sözlerinin günümüzde daha iyi anlaşıldığını belirten Bağcı, "Bölgemizde Filistin ve Kıbrıs ile başlayan işgal, zulüm ve adaletsizlikler, Karabağ, Kırım ve Ukrayna ile devam etmiştir. Yaklaşık 50 yıldır, 4 ayrı krizin etkilerini, yansımalarını, sancılarını, diplomatik ve jeopolitik yorgunluğunu ve yükünü hissediyoruz. Türkiye başta Güney Kafkasya, Filistin ve Ukrayna olmak üzere bölgesinde kalıcı barışın tesis edilmesi için büyük çaba sarf etmektedir. Türkiye ve Azerbaycan doğunun en batısında ve batının en doğusunda kardeş ve müttefik iki ülke olarak, kilit konumdadır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı
"TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI HEDEFLERİ OLAN BİR BİRLİK"

Bağcı, Zengezur Koridoru'nun bölgesel bağlantıları arttıracağını, sağlanacak barış, huzur ve istikrara yararlı olacağına inandıklarını vurgulayarak, "Türkiye olarak Türk devletleri arasındaki kardeşliğin kurumsallaşmasına imkan tanıyan Türk Devletleri Teşkilatı'nın siyasi, kültürel, ekonomik ve stratejik hedefleri olan bir birlik olduğuna, keza gücümüzün kaynağının da birliğimiz olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu uğurda her seviyede çalışmalarımızı siyasi, diplomatik, akademik, kültürel ve ticari düzeyde sürdürerek Türk birliğini, birlikte el ele, omuz omuza, sırt sırta vererek tesis edeceğiz." diye konuştu.

UNEC Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov, Türk dünyasının geleceğini ilgilendiren bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Tarih bize gösterdi ki Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de yemin töreninde yaptığı konuşmada 'Azerbaycan'ın ailesi Türk dünyasıdır' mesajını verdi." değerlendirmesinde bulundu.

Muradov, Türk dünyasının geleceğinin eğitim ve bilime bağlı olduğunu belirterek bu alanlardaki potansiyelini daha hızlı geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar