Töre'den vurgu: Bağımsızlık hava sahası hakimiyetinden geçer

6 Aralık 2023

Güncelleme: 6 Aralık 2023

A
A

Töre, hava sahasına hakim olamayan ulusların bağımsızlıklarını koruyamayacaklarını ve kendi geleceklerini tehlikeye atabileceklerini, günümüzde de en büyük savaşların havada yaşandığını söyledi.

ZgotmplZ

Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nin Dünya Sivil Havacılık Günü dolayısıyla düzenlediği etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, uluslararası standartlarda sivil havacılık eğitiminin kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, bu yönde atılan adımlara destek verdi.

Töre, sivil havacılıkta hizmet vermenin kaçınılmaz olduğunu belirterek, uçakların iniş ve kalkışlarının düzenlenmesi, güzergahların belirlenmesi için uluslararası düzeyde sivil havacılık teşkilatlarının iş birliği yapmasının zaruret olduğunu söyledi.

Atatürk’ün her alanda rehberleri olduğunu vurgulayan Zorlu Töre, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir.” sözlerini anımsatarak Türk milletinin havacılığa verdiği önemi kaydetti.

Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, hava sahasına hakim olamayan ulusların bağımsızlıklarını koruyamayacaklarını ve kendi geleceklerini tehlikeye atabileceklerini, günümüzde de en büyük savaşların havada yaşandığını söyledi.

Meclis Başkanı Töre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ercan Havalimanı gibi büyük bir limana sahip olduğunu, insansız hava araçlarının kullanımında olan Geçitkale Havalimanı’nın bulunduğunu ve Pınarbaşı Havaalanı’na sahip olduklarını anımsatarak, “Bunlar hepsi sivil havacılıkla ilişkilidir” dedi.

Töre, Kıbrıs Türk halkının Ercan Havalimanı’na sahip olmakla büyük bir övünç duyduğunu belirterek, gelecekte hem öğrenci, hem de turizm açısından ülkeye ciddi ekonomik katkılarının olacağını kaydetti.

Başkan Töre, ülke savunması ve ekonomisi açısından havacılığın önemli olduğunu vurguladı.

Etkinlikte Zorlu Töre’ye üniversite yönetimi tarafından plaket takdimi yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar