Töre yurt dışında, Özdenefe yasaya aykırı buldu...Tatar'a kim vekalet edecek?

2 Mayıs 2024

Güncelleme: 3 Mayıs 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar yurt dışına gitti. Meclis Başkanı Töre de yurt dışında bulunuyor. Resmi Gazete'de ise Fazilet Özdenefe'ye vekalet verildi. Özdenefe ise kabul etmedi. Yasaya göre Cumhurbaşkanına sadece Meclis Başkanı vekalet edebiliyor.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gambiya’nın başkenti Banjul’da gerçekleştirilecek İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 15. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere ülkeden ayrıldı.

Yasa gereği Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre vekalet edebiliyor.

TÖRE DE YURT DIŞINDA...

Meclis Başkanı Zorlu Töre 1 - 3 Mayıs tarihlerinde yurt dışında bulunuyor.

Töre'ye Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Fazilet Özdenefe vekalet ediyor.

CUMHURBAŞKANI TATAR'A ÖZDENEFE VEKALET EDECEK!

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Tatar'a vekalet edecek isim olarak Fazilet Özdenefe'nin ismi yazıldı.

Gazete'de, Töre'nin görevi başına döneceği 03 Mayıs saat 14:30’a kadar Meclis Başkanı Vekili Fazilet Özdenefe'nin Tatar'a vekalet edeceği belirtildi.

''Anayasa’nın 105’nci maddesi hükümleri uyarınca, Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a 02 Mayıs saat 15:55’den, 03 Mayıs saat 14:30’a kadar Cumhuriyet Meclis Başkan Vekili Sayın Fazilet Özdenefe, 03 Mayıs saat 14:30’dan Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın Ada’ya dönüşüne kadar ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi Başkanı Sayın Zorlu Töre Cumhurbaşkanı’na vekillik edeceklerdir.''

ÖZDENEFE: YASALAYA AYKIRI

Meclis Başkanı Vekili Fazilet Özdenefe ise bu vekaletin yasaya aykırı olduğunu vurgulayarak vekaleti kabul etmedi.

Özdenefe geçen yıl yaşanan benzer durumda Başsavcılık görüşünü de paylaştı.

Özdenefe şu açıklamayı yaptı:

''Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan bir bildirim ile 2 Mayıs saat 15:55’ten 3 Mayıs saat 14:30’a kadar Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a ‘vekillik’ edeceğim bilgime gelmiştir. Bu kararın Sayın Meclis Başkanı Zorlu Töre’nin 1-3 Mayıs tarihleri arasında yurtdışında bulunacak olmasından kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Nitekim aynı bildirimde 3 Mayıs 14:30’dan itibaren Sayın Töre’nin Cumhurbaşkanına vekillik edeceği ifade edilmiştir.
 
Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Meclis Başkanı eş zamanlı olarak ülkeden ayrılmış ve devletin en üst makamın boş kalması kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

Sayın Cumhurbaşkanı konuyla ilgili olarak Başsavcılık’tan görüş almış ve 2 Haziran 2023 tarihli Başsavcılık görüşü, 8 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı resmi web sitesinden ‘Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı’ndan başka bir kişiye vekalet veremez’ başlığı ile kamuoyunun bilgisine getirilmişti.

Cumhurbaşkanlığı resmi web sitesinde halen bulunmakta olan Başsavcılık görüşüne göre:
 
'… Anayasamız Cumhurbaşkanına vekillik etme görevini Meclis Başkanına vermiştir. Anayasa Cumhurbaşkanının Meclis Başkanı haricinde bir kişiye vekalet vermesini düzenlememiştir. Keza, Anayasada vekâlet verilen Meclis Başkanı’nın da başka bir kişiye bu vekaleti devretmesine imkan veren bir düzenleme bulunmamaktadır.'
 
Hal böyleyken bugün itibarıyla Cumhurbaşkanı’na vekillik etmem ile ilgili Resmi Gazete’de yapılmış olan bildirim Başsavcılık görüşünün hilafınadır. Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanının programları mümkün olduğunca istişare edilerek düzenlenmeli, Anayasaya aykırı durumlar gelişmemesi için hassasiyet gösterilmelidir. Bu gibi durumlarda öncelik muhakkak ki Sayın Cumhurbaşkanınındır ancak makamlar arası istişare ile temasların düzeyi de göz önünde bulundurularak gerekli düzenlemeleri yapmak her zaman mümkündür.  Bu aşamada yapılması gereken ise resmi ziyaretlerini tamamlamış olan Meclis Başkanının programını kısa keserek ülkeye daha erken dönmesidir.
 
Yakın zamanda alınmış olan Başsavcılık görüşüne rağmen Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Meclis Başkanının eş zamanlı olarak ülke dışında bulunmasının hukukla ve devlet ciddiyeti ile bağdaşmadığını saygılarımla kamuoyunun bilgisine getiririm.''

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar