Töre, Limasol şehitleri anma töreninde vurguladı: Özgürlüğün ve KKTC'nin kıymeti bilinmeli

13 Şubat 2024

Güncelleme: 13 Şubat 2024

A
A

Limasol Direnişi ve şehitleri törenle anıldı. Töre, Kıbrıs Türk halkının kendi toprakları üzerinde, kendi devleti çatısı altında özgür yaşadığını belirtti.

ZgotmplZ

Kıbrıslı Türklerin, 60 yıl önce Rum-Yunan saldırıları karşısında Limasol’da gösterdiği direniş ve direniş sırasında şehit düşenler, Girne’de, Limasol-Girne Şehitleri ve Özgürlük Anıtı önünde yer alan bir törenle anıldı.

Anıta protokol sırasına göre çelenklerin konması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başlayan tören, Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre'nin konuşması ile sona erdi.

Törene, Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre, Girne Kaymakamı Cemal Özcemoğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri adına Garnizon Komutanı Piyade Albay Ahmet Tümay, GKK Sahil Güvenlik Komutan Deniz Albay Serdar Akan, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, bölge okulları, kurum kuruluş ve dernek temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

ALMANYA CUMHURBAŞKANI'NIN BERLİN BENZETMESİNE TEPKİ

Cumhurbaşkanı Vekili Töre de konuşmasında, adada Türk ve Helen olarak iki ayrı halkın olduğunu belirterek, “Berlin benzetmesi yanlıştır, bunu Alman Cumhurbaşkanı da dünyada iyi bilmelidir” dedi.

Başkan Töre, Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından Almanların, Almanlar ile birleştiğini ifade ederek, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Hristodulidis ile birlikte Surlariçi, Yeşil Hat ve UNFICYP Komutanlığı’nı ziyaret etmesine tepki gösterdi.

Töre, 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın üzerinden 50 yıl, Limasol Direnişi’nin üzerinden de 60 yıl geçtiğini belirterek, dünyanın Kıbrıs meselesini canlı tutmaya çalışmasını eleştirdi.

Girne’de, Gazimağusa’da, Karpaz’da Rumlar mal bıraktı diyenlere de tepki gösteren Zorlu Töre, "Limasol’da, Baf’ta, Larnaka’da Kıbrıslı Türklerin malı yok muydu?" diye sordu. Töre, Kıbrıslı Türklerin can güvenliği olmadığından dolayı Güney’de mallarını bıraktığını söyledi.

"ADA DAHA ÖNCE BÖLÜNDÜ"

1963’ten, 1974 yılına kadar Kıbrıs Türklerinin direndiğini anımsatan Başkan Töre, adanın o tarihlerden itibaren bölündüğünü kaydetti.

Rum- Yunan ikilisinin Enosis istediğini vurgulayan Başkan Töre, Kıbrıs Türk halkının kendi toprakları üzerinde, ay yıldızlı bayrakları ve kendi devleti çatısı altında özgür yaşadığını belirtti.

Özgürlüğün ve KKTC’nin kıymetinin bilinmesini isteyen Başkan Töre, Türk ordusunun adadan bir daha gitmeyeceğini altını çizdi.

Töre, medeni dünyanın Gazze’de İsrail’e destek verdiğine işaret ederek, Filistin’de okulların, hastanelerin bombalandığını ve sivil halkın göz göre katledildiğini, Avrupa ve ABD’nin gıda yardımı dahi yapmaktan kaçındığını hatırlattı.

Töre konuşmasının sonunda şehitlere Allah’tan rahmet gazilere de uzun ömürler diledi.

Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı Mücahitler Derneği Girne Şube Başkanı Erbil Aydınova da günün anlam ve önemini belirten konuşmasında,  Limasol’da, Sancaktar Efdal Akça ve Serdar Ziya Rızkı önderliğinde verilen mücadeleyi anlatarak, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde şehit düşenlerin her zaman saygıyla anılacağını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar