Töre, Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri yorumladı: Avrupa değerleri ve BM İnsan Hakları Bildirgeleri'nin hiçbir anlamı kalmadı

14 Nisan 2024

Güncelleme: 14 Nisan 2024

A
A

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, dünyanın hiçbir yerinde savaş istemediklerini ve Doğu Akdeniz’in bir savaş bölgesi haline getirildiğini belirterek, Mavi Vatana, Anavatan’a ve Azerbaycan’a da sahip çıkarak, yollarına devam edeceklerini kaydetti.

ZgotmplZ

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Azerbaycan-KKTC Parlamentolar Arası İlişkiler Çalışma Grubu’nun, Mayıs ayı içerisinde KKTC’ye ziyaret gerçekleştireceğini açıkladı.

Meclisten verilen bilgiye göre, Töre, Mormenekşe 2'inci Kültür Sanat ve Üretici Festivali’nin açılışına katılarak konuşma yaptı. Bütün festivallere katılmaya çalıştığını ifade eden Töre, üretene de tüketiciye de büyük saygı duyduklarını belirtti.

Üretilenleri iyi değerlendirip onlara pazarlar oluşturmanın devleti yönetenlerin görevi olduğuna işaret eden Töre, son zamanlarda kadınların kurmuş olduğu kooperatiflerin ne kadar başarılı olduğunun görüldüğünü söyledi.

Güney Kıbrıs’ın İsrail ile yaptığı askeri tatbikata değinen Töre, “Rumlar ateşle oynamayı kendilerine vazife edindiler” ifadelerini kullandı.

Rum Yönetimi Meclis Başkanı’nın Azerbaycan’a protesto mektubu göndermesini de eleştiren Töre, tüm engelleme girişimlerine rağmen, Azerbaycan-KKTC Parlamentolar Arası İlişkiler Çalışma Grubu ve TBMM Dostluk Grubunun Mayıs ayında KKTC’ye geleceğini ifade etti.

Gazze’de 40 bin kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Töre, bazı çevrelerin İsrail’i masum göstermek için sıraya girdiğini kaydetti. Dünyanın hiçbir yerinde savaş istemediklerini vurgulayan Töre, dostlukların ve barışın hakim olmasını istediklerine değindi.

Avrupa değerleri ve BM İnsan Hakları Bildirgelerinin hiçbir anlamı kalmadığını söyleyen Töre, üslerin de kullanıldığı iddiaları olduğuna işaret etti ve “Doğu Akdeniz’i adeta bir savaş bölgesi haline getirdiler. Biz, Mavi Vatana, Anavatan’a ve Azerbaycan’a da sahip çıkıp yolumuza devam edeceğiz” dedi.

ESKİ MECLİS BAŞKANLARINDAN İSMAİL BOZKURT ZİYARETİ

Diğer yandan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, bugün eski Meclis Başkanlarından İsmail Bozkurt’u Yeniboğaziçi’nde bulunan evinde ziyaret etti.

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, Töre, İsmail Bozkurt’un Kıbrıs Türk siyasi yaşamının en önemli figürlerinden biri olduğuna işaret ederek, siyasetin yanı sıra Kıbrıs Türk kültürü ve edebiyatına katkılarının çok önemli olduğunu, onun deneyimlerinden her zaman yararlanmak istediklerini dile getirdi.

Başkan Töre, bugün ayrıca Yeniboğaziçi, Alaniçi ve Mormenekşe’de vatandaşlar ile bir araya geldi ve sorunlarını dinledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar