TDT eski Genel Sekreteri: KKTC, Türk Devletleri'nin Akdeniz'e uzanan koridorunda yerini alacak

16 Kasım 2023

A
A

Girne'de Türk Devletleri Teşkilatı'nın (TDT) eski Genel Sekreteri ve Azerbaycan Milletvekili Ramil Hasan'ın da katıldığı "Türk Devletleri Teşkilatı'nın KKTC İçin Önemi" başlıklı panel düzenlendi.

ZgotmplZ
Ramil Hasan

"Türk Devletleri Teşkilatı'nın KKTC İçin Önemi" başlıklı bir panel düzenlendi.

Girne'de gerçekleşen ve sivil toplum örgütlerinin de katıldığı panelde, Türk Devletleri Teşkilatı'nın (TDT) eski Genel Sekreteri ve Azerbaycan Milletvekili Ramil Hasan bir konuşma gerçekleştirdi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, açılış konuşmasında, UBP, AK Parti ve Yeni Azerbaycan Partisi arasında geçmişte imzalanan tarihi iş birliği protokolüne vurgu yaparak, bugün de UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel'in talimatıyla TDT Eski Genel Sekreteri ve Azerbaycan Milletvekili Hasan'ın katılımıyla kapsamlı bir sunum yapılacağını belirtti.

Hasipoğlu, "TDT bizim için yeni ama çok önemli bir kuruluş. Önemini anlamak ve anlatmak için bu organizasyonu düzenledik" dedi ve Ramil Hasan'a teşekkür etti.

Ramil Hasan, Teşkilat'ın tarihi süreci, yapısı ve KKTC'nin gözlemci üyeliği sonrası oluşan yeni durum üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Hasan, KKTC'nin varlığı için uzun yıllar mücadele ettiklerini ve bunu başardıklarını belirterek, "Göklere çekilen bayraklar içinde artık KKTC de var... Bunun olması için çok çalıştık ve oldu. Bu bir ekip başarısıdır" dedi.

Hasan, "Zor bir süreçti. Dünyanın tanımadığı bir devleti tanınır hale getirmek için Azerbaycan Devlet Başkanımız İlham Aliyev çok büyük destek vermektedir. TDT'ye üye olan ülkeler bir sivil toplum kuruluşu değil, birer devlettir. Bu devletlerimiz KKTC için tarihi bir deklarasyona imza atmışsa, de facto da olsa KKTC'yi tanımış demektirler. Bu, KKTC'deki iş dünyası ve diğer sektörler için de çok önemlidir" diye konuştu.

Ramil Hasan, "Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Vekili Tahir Budagov'un, tüm baskılara rağmen KKTC'ye gelip, temaslar yapması, doğrudan İlham Aliyev ve Azerbaycan Devleti'nin desteğidir. Özbekistan ve Kırgızistan'la da benzer yakınlaşma için çalışmalar sürüyor. Bu konuda herkese önemli görevler düşmektedir. KKTC'nin iş birliği olanaklarını geliştirmesi yegane amacımızdır. Gözlemci üyelik sayesinde daha da güçlü bağlar kurulacak ve izolasyonları birlikte kıracağız" dedi.

KKTC'nin jeo-stratejik önemine vurgu yapan Hasan, KKTC'nin, Türk Dünyası'nın Akdeniz'deki kalesi olduğunu vurgulayarak, "KKTC, Türk Devletleri'nin, Akdeniz'e uzanan orta koridorunun bir kolu olmaya adaydır. KKTC limanlarıyla, bu koridorda yerini almasıyla, ulaşımda önemli bir konuma gelecek. Yakında güzel sonuçlar alacağımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar