TDP: Eylem, pahalılık ve denetimsizliğe bir isyan halini aldı

26 Mayıs 2024

A
A

Hayvan Üreticileri'nin ithal et kararına karşı başlattığı eyleme, TDP de destek vereceğini açıkladı. TDP, "bu toplumsal isyana desteğimiz tamdır. tüm kesimleri de bu isyana ortak olmaya davet ederiz” açıklamasını yaptı.

ZgotmplZ

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin 20 Mayıs'ta başlattığı ve yarından itibaren genel greve dönüşecek olan eylemine Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) de destek belirtti, katılım çağrısı yaptı 

"HAYVANCILARLA BAŞLAYAN EYLEM, TOPLUMSAL BİR İSYAN HALİNİ ALMIŞTIR "

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin “ithal et” kararına karşı başlattığı eylemin, sendikaların ve toplumun da desteğiyle toplumsal bir eyleme dönüştüğünü ve sadece ette değil, temel gıda ürünlerine yaşanan pahalılık ve denetimsizliğe bir isyan halini aldığı vurgulandı. 

TDP açıklamasında, “Uzun süredir toplumu sıkıştıran ekonomik sıkıntılar, pahalılaşma, alım gücünün düşmesi ve buna rağmen denetim ve yaptırım uygulanmaması; hayvancıların başlattığı eylemle toplu bir tepki verme halini yaratmıştır. TDP olarak bu toplumsal çığlığa desteğimizin tam olduğunu belirtir, pazartesi günü Saat 11.00’da Başbakanlık önünde olacağımızı duyururuz. Toplumun tüm kesimlerini de bu isyana ortak olmaya davet ederiz" dedi. 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) de dün, sendikal örgütlerin eylem çağrısına destek bildirerek, pazartesi günü Başbakanlık önünde, olacaklarını açıkladı, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin eyleminin, “toplumsal bir isyana dönüştüğünü” ve bunun sebebinin de hükümetin “duyarsızlığı, şaibeli kararları, yalanları ve diyalogdan uzak tavrı olduğunu” savundu.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) da dün, pazartesi günü saat 11.00’de Başbakanlık önünde yapılacak eyleme katılacağını duyurarak ve tüm öğretmenlerle halka, eyleme destek ve dayanışmada bulunma çağrısı yaptı.

_________________________________________________________________________________________________________

Hayvancılar ile bazı sendikalar pazartesi günü saat 11.00'de Başbakanlık önünde eylem yapacağını duyurmuştu.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) ise eyleme destek amacıyla pazartesi günü genel greve gitme kararı almıştı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, "hükümetin et ithalatı ve çiğ sütle canlı hayvan fiyatını belirleme politikasıyla girdi maliyetlerindeki yükselişi" gerekçe göstererek, 20 Mayıs Pazartesi günü araçlı eylem başlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar