Tatar'dan "spora siyasetin karıştırılmaması" vurgusu

7 Mayıs 2024

Güncelleme: 7 Mayıs 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, Ünifest'in açılışında, spordaki ambargolara değindi ve İİT Zirvesi'nde Kıbrıs Türkü’nün İslam Oyunları’na katılması için girişimlerin yapıldığını söyledi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri Federasyonu ve Türkiye Üniversiteleri Spor Federasyonu himayelerinde düzenlenen Ünifest’in açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Tatar, açılışta yaptığı konuşmada, müsabakalara katılacak sporculara başarılar dileyerek, sporun; dostluk, kardeşlik ve dayanışma olduğuna işaret etti ve üniversitelerde eğitim alınırken, spor yapılmasının önemine dikkat çekti.

Ülke üniversiteleriyle, Türkiye üniversitelerinin birlikte organizasyon yapmasının önemine vurgu yapan Tatar, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarının gelişimine katkı sağlandığını dile getirdi.

"ÜNİVERSİTELER, KKTC'NİN TANITIMINA KATKI SAĞLIYOR"

Üniversitelerde öğrenim gören yabancı öğrencilerin de müsabakalara katıldığını anlatan Tatar, üniversitelerin KKTC tanıtımına katkı sağladığını, gençlerin evrensel değerlerle yetişmesine imkan sağlandığını vurguladı.

Kıbrıs Türkü’ne uygulanan haksız ambargo ve kısıtlamalara değinen Cumhurbaşkanı Tatar, spor alanında uygulanan ambargolardan bahsetti, spora siyasetin karıştırılmaması gerektiğini kaydetti.

"KIBRIS TÜRKÜ’NÜN İSLAM OYUNLARI’NA KATILMASI İÇİN GİRİŞİM YAPILDI"

Gambiya’da gerçekleşen İslam İşbirliği Teşkilatı 15. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nden yeni geldiğini dile getiren Tatar, Kıbrıs Türkü’nün İslam Oyunları’na katılması için girişimlerin yapıldığını aktardı.

Yapılan etkinlikle dünyaya, barışın, huzurun ve kardeşliğin mesajının verildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Çocuklarımıza sahip çıkacağız. Üniversiteler, federasyonlar, kulüpler ve sporcularımızla bir bütün olarak çıtayı yukarıya taşımaktadır. Ülkede 33 spor federasyonu var. Disiplin altında müsabaka yapılması, rekabet ederek spor yapılması temennimizdir” dedi.

Gazze’de devam eden çatışmaların son bulması çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’ye voleybol müsabakalarına giden ancak meydana gelen depremde hayatını yitiren Şampiyon Melekler’i saygıyla andı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar