Tatar'dan "İki devletli anlaşma olmazsa KKTC ile yolumuza devam edeceğiz" mesajı

23 Mart 2024

A
A

Tatar,  Kıbrıs Türkü’nün bağımsız bir cumhuriyette eşit haklarıyla yerini almak istediğini belirterek, “İki devletli bir anlaşma olmazsa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yolumuza devam edeceğiz” dedi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı  Ersin Tatar, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği'nin 1'inci Olağanüstü Genel Kurulu'na katılarak konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı konuşmada, TMT’nin 1 Ağustos 1958’de Adayı Yunanistan’a bağlamak isteyen EOKA ve Rum saldırılarına karşı kurulduğunu anımsatarak, Türkiye’den gönderilen Ali Rıza Vuruşkan ve diğer komutanların yanı sıra bayraktar ve sancaktarların desteğiyle özgürlük ve varoluş mücadelesi için faaliyet gösterdiğini belirtti.

Tatar, “Kıbrıs Türkü, Anadolu’dan gelen destekle, Rum-Yunan ikilisine karşı direnebilmiş, yıkılmamış ve pes etmemiş en zor şartlarda vatan müdafaası gerçekleştirmiştir. Vatan müdafaasında mücahitlerin yaptığı çalışmalar unutulamaz.” dedi.

Garanti ve İttifak antlaşmalarında Türkiye’nin tek taraflı garantörlük hakkı elde ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bu kazanımlarda TMT’nin payının büyük olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün bağımsız bir cumhuriyette eşit haklarıyla yerini almak istediğini belirterek, “Türkiye’nin tam desteğiyle yeni siyaset bugün sürdürülebiliyorsa 1960 antlaşmalarında elde ettiğimiz kurucu ortak olmamızdandır. Egemen eşit haklarımız özden gelen haklarımızdır.” ifadelerini kullandı.

Kanlı Noel’de devletin dışına itilen Kıbrıs Türkü’nün kendi devletini kurma hakkının doğduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, 1963 yılından itibaren farklı yönetimlerle Kıbrıs Türkü’nün kendi yönetimlerini oluşturduğunu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla ayrı ve bağımsız bir Türk devletinin kurulduğunu kaydetti.

“Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa iki devletin iş birliğiyle olacağını dünyaya haykırmaya devam ediyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, çoğunluğun azınlığı yöneteceği federal temelde bir antlaşmanın tek devlet ve tek egemenlik olduğuna işaret etti.

“TMT ruhunu sağlayan bizler yalnızlık, yok oluş ve Anadolu’dan koparılma sürecine izin vermeyeceğiz.” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, federal temelde antlaşmanın Kıbrıs Türkü’nün 1960 yılının öncesine geri götüreceğini kaydetti.

"İKİ DEVLETLİ ANLAŞMA OLMAZSA KKTC İLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ"

İki devletin iş birliğine dayalı bir çözüm modelini siyasetinin Türkiye’nin desteğiyle yürütüldüğünü anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Milli değerler, maneviyat ve bugüne kadar ödenen bedeller, şehitlerimizin omuzlarımıza yükledikleri büyük sorumlulukla şanımıza yakışır bir şekilde TMT’nin de milli siyasetimize vereceği destek önemlidir. Ne mutlu ki TMT ruhuyla toplantıları yapabiliyoruz. İki devletli bir anlaşma olmazsa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yolumuza devam edeceğiz."

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME TAM DESTEK KARARI

Mücahitler Sitesi’ndeki Olağan Genel Kurul'da, “Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve hükümet tarafından Kıbrıs sorununun Kıbrıs Türk halkının 1960 antlaşmasından doğan egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsü kabul edilmeden görüşme masasına oturulmaması ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin destek verdiği iki devletli çözüm politikasının desteklendiği bundan asla vazgeçilmeyeceği” kararı alındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar