Tatar: Yasaların güncellenip yeni yasaların çıkması için iyi hukukçular yetişmeli

15 Mayıs 2024

Güncelleme: 15 Mayıs 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, bugün itibariyle emekli olarak Yüksek Mahkeme Başkanlığından ayrılan Şefik ve yeni başkan Özerdağ'ı kabulünde, adaletin gecikmemesi ve zafiyetlerin giderilmesi için yargı reformu yapılabileceğine vurgu yaptı.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, emekliye ayrılan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik’i ve Yüksek Mahkeme Başkanı Bertan Özerdağ’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmada, Narin Ferdi Şefik’in avukat yargıç ve Yüksek Mahkeme Başkanı olarak hukuk alanında 43 yıl hizmet verdiğini belirterek, yaptığı çalışmalardan dolayı kendisine teşekkür etti, yerine gelen Bertan Özerdağ’a görevinde başarılar diledi.

 

Narin Ferdi Şefik’in görev süresince bağımsız yargı için çalışmalar sürdürdüğünü, gerektiğinde ikazlar da yaptığını anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, Şefik’in gördüklerini yorumlaması ve fikirlerini paylaşmasının önemli olduğunu söyledi.

Hukuk camiasına 43 yıl hizmet veren Narin Ferdi Şefik’in tecrübesiyle KKTC hukuk sistemine katkı koymaya devam edeceğine inanç belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kendisiyle istişarelerini sürdürmek istediğini de ifade etti.

“GEREKİRSE YARGI REFORMU YAPILABİLİR….”

Adaletin bazen geciktiğini de belirten Cumhurbaşkanı Tatar, yargıç sayısının artırılmasını, diğer zafiyetlerin de giderilerek davaların daha hızlı görülmesini temenni etti.

Zafiyetlerin giderilmesi için gerekirse yargı reformu yapılabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Narin Ferdi Şefik’in de açıkladığı gibi Cumhuriyet Meclisi’nde hukuk komisyonu kurulabileceğini vurguladı.

“İYİ HUKUKÇULAR YETİŞTİRİLMESİ GEREKLİ”

Mahkemelerde, savcılıkta, mecliste ve diğer devlet kurumlarında hukukçulara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, güncelliğini yitirmiş mevcut yasaların güncellenmesi ve yeni yasaların hazırlanması için iyi hukukçular yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, müzakere süreçlerinde kullanılan hukuk diline de işaret ederek, iyi hukukçularla çalışmak istediklerini belirtti.

KKTC’nin laik ve demokratik bir hukuk devleti olduğunu, Kıbrıs Türkü’nün her zaman hukuka büyük önem verdiğini ve adaletten yana olduğunu söyleyen Tatar, hukukçu Rauf Raif Denktaş, Osman Örek ve Necati Münir Ertegün’ü de saygıyla andı.

ŞEFİK: “BUGÜN İTİBARIYLA GÖREVİME VEDA EDEREK EMEKLİLİK HAYATIMA BAŞLIYORUM”

Narin Ferdi Şefik de konuşmasında avukat, yargıç ve Yüksek Mahkeme Başkanı olarak uzun yıllar çalıştığını belirterek, bugün itibarıyla görevine veda ederek emeklilik hayatına başlayacağını söyledi.

Şefik, görevi süresince verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Tatar’a teşekkür ederek, Cumhurbaşkanı Tatar'ın yeni başkan Bertan Özerdağ’a da destek vereceğine inanç belirtti.

Narin Ferdi Şefik, her dönemin zor olduğunu, ancak Cumhurbaşkanı Tatar’ın daha zor bir dönemde görev yaptığını belirterek, Cumhurbaşkanı’na çalışmalarında başarılar diledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar