Tatar vurguladı: Ortak bir zemin yok!

3 Nisan 2024

Güncelleme: 3 Nisan 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs'ta egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün teyidiyle bir müzakere sürecinin başlayabileceğini ve sonunda iki devletin iş birliğiyle bir anlaşma olabileceğini vurguladı.

ZgotmplZ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD ziyaretiyle ilgili Rum tarafının algı operasyonlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Bu görüşmeyi biz talep ettik" dedi.

Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapacağı görüşme için Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gitti.

Görüşme talebinin kendilerinden geldiğini belirten Tatar, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün teyit edilmeden müzakere sürecine geçmeyeceklerini vurguladı.

Tatar, son üç yıldır yapılan görüşmelerde ortak zemin olmadığını kaydederek, BM Genel Sekreterinin atayacağı temsilciyle ortak bir zemin olup olmadığını değerlendireceklerini söyledi.

Tatar ayrıca Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlar, ambargolar ve kısıtlamaların kalkması gerektiğini ileteceklerini ve Türkiye'nin yeni siyasetin arkasında olduğunu belirtti. Tatar, Rum tarafının Kıbrıs Türkü'nün AB içerisinde azınlığa düşürülmesi ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'den çıkarılması hedeflerine de işaret etti.

ABD ziyaretiyle ilgili Rum tarafının, “Hristodulidis’in kabul ettiği bazı önerileri kabul etmesi durumunda müzakereler başlayacak” şeklindeki algı operasyonlarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Tatar, görüşme talebinin kendilerinden geldiğini yineledi.

“ŞU ANA KADAR ORTAK BİR ZEMİN OLMADIĞI AÇIK VE NETTİR”

BM Genel Sekreterine, üç yıldan beridir sürdürülen siyasetten geri dönüş olmayacağını ifade edeceklerini vurgulayan Tatar, Kişisel Temsilcisinin yapacağı araştırmalarla ortak zemin olup, olmadığı konusunda Guterres’in kanaatinin oluşacağını söyledi. “Şu ana kadar ortak bir zemin olmadığı açık ve nettir” diye konuşan Tatar, karşı tarafın Crans Montana’da bırakıldığı yerden, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon görüşmelerinin başlamasını istediğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından bir heyetin dün KKTC’de olduğunu ve görüşme yaptıklarını ifade eden Tatar, Türkiye’nin tamamıyla yeni siyasetin arkasında olduğunu belirtti.

“KISITLAMALAR KALKMALI”

BM Genel Sekreterine, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlar, ambargolar ve kısıtlamaların kalkması gerektiğini ileteceklerini dile getiren Tatar, Annan Planı sonrasında Kıbrıs Türk halkına verilen sözlerin hala tutulmadığını vurguladı. Tatar, Kıbrıs Türk halkının, ambargolarla her türlü gelişmesini kısıtlayacak, tıkayacak bir zihniyetle karşı karşıya olduklarını ifade etti.

BM Güvenlik Konseyinin, 1964 yılındaki 186 sayılı kararının hala durduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, kararın üzerinden 60 yıldan fazla zaman geçtiğini belirterek, “60 yıldır Kıbrıs meselesi çözülememiştir” dedi. 60 yılda birçok görüşme olduğunu, federal temelde anlaşma için müzakere masaları kurulup, devrildiğini anlatan Tatar, Annan Planı ve Crans Montana’nın yakın tarihteki en iyi örnekler olduğunu söyledi.

Halkın da gerçekleri çok iyi bildiğini dile getiren Tatar, 1963’ten beri tanınan “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin Kıbrıs Türk halkına büyük bir haksızlık olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının baskı altında tutularak, dayatmayla bir çözüme zorlandığını ancak bunun böyle olmayacağını artık dünyanın öğrendiğini dile getirdi.

Kıbrıs Türk halkının yanında Anavatan Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirten Tatar, Kıbrıs’ta egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün teyidiyle bir müzakere sürecinin başlayabileceğini ve sürecin sonunda da iki devletin iş birliğiyle bir anlaşma olabileceğini vurguladı. Tatar “Bizim siyasetimiz budur, nettir, açıktır” dedi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in EOKA’nın kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamaya da değinen Tatar, Kıbrıs’ın hala bir Helen adası olarak görüldüğünü ve esas hedefin Türk ordusunun adadan çekilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün sona erdirilmesi olduğunu belirtti. Rum tarafının, Kıbrıs Türkü’nün AB içerisinde azınlığa düşürülmesi ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den çıkarılması hedeflerine de işaret eden Tatar, “Zihniyet bu… Bu zihniyete karşı biz egemenliğimizi ve devletimizi korumak ve ona göre Kıbrıs’ta varlığımızı bize yakışır şekilde sürdürebilmek için uluslararası camia ve BM ile yapacağımız her türlü temasta bunları dile getireceğiz. Cuma günü öz itibarı ile söyleyeceklerim bunlar olacaktır” şeklinde konuştu.

Tatar konuşmasının sonunda, yaklaşan Ramazan Bayramı’nın da hayırlara vesile olmasını temenni etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar