Tatar, Türk medyasında "yeni siyaset"i anlattı

22 Şubat 2024

Güncelleme: 22 Şubat 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, Turkuvaz Medya'yı ziyaret etti. Katıldığı TV programlarında Kıbrıs Türk tarafının yürüttüğü yeni siyaseti anlatarak, Türkiye'den vazgeçilmeyeceğini söyledi.

ZgotmplZ

Temaslar için Türkiye'de bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İstanbul’da, Turkuvaz Medya Grubunu ziyaret etti. 

Medya grubu genel yayın yönetmenleri ve yöneticileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tatar, Sabah gazetesi ile Daily Sabah’a röportaj verdi, A Haber ile A News’te programa katıldı.

Programlarda Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs meselesi, KKTC’ye uygulanan haksız ambargolar, Türkiye ile ilişkiler, Gazze’ye yönelik saldırılar ile iki devletli çözüm siyasetini anlattı, soruları yanıtladı. 

İKİ DEVLETLİ YENİ SİYASET

Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğiyle egemen eşitlik ve uluslararası eşit statü temelindeki iki devletli çözüm siyasetinin sürdürüldüğünü vurguladı, Azerbaycan’ın da bu sürece verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Yunanistan’ın da artık Güney Kıbrıs’ı egemenlik temelimde, iki devletli çözüme motive etmesi gerektiğini söyleyen Tatar, Kıbrıs Türk tarafının yürüttüğü yeni siyasetin, Türkiye’nin tam desteğiyle dünyada yerini bulduğunu ve tüm kesimlerin adada iki halk, iki devlet olduğunu bildiğini ve bunu kabul ettiğini kaydetti. 

Soru üzerine, BM Genel Sekreteri'nin kişisel temsilcisinin "Kıbrıs’ta müzakerelerin başlatılması için ortak zemin var mı yok mu" konusunda görüşmeler yapacağını ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk halkının eşitliği kabul edilmeden masaya dönmeyeceklerini belirtti. 

“Sıfır asker sıfır garanti” talebinin asla kabul edilemez olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceklerini söyleyen Tatar, “Bu, sonumuzun başlangıcı olur” ifadelerini kullanarak Gazze’de yaşananların ortada olduğunu işaret etti.

"KKTC GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR"

Tatar, KKTC tanınmıyor olsa da Türk Devletleri Teşkilatı gözlemci üyeliği, eğitim, turizm ve inşaat alanındaki başarıların ortada olduğunu, KKTC’nin güçlü bir devlet olarak gelişmeye devam ettiğini kaydetti. 

Mavi Vatan’da hak ve çıkarların korunması için Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliğinin önemine vurgu yapan Tatar, bunun devamı için KKTC’nin varlığının devamı ve güçlendirilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


FOTO GALERİ

1 ZgotmplZ
2 ZgotmplZ
3 ZgotmplZ
4 ZgotmplZ

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar