Tatar, MYK'ya açıkladığı 410 bin nüfusa nasıl ulaştığını anlattı

2 Aralık 2023

Güncelleme: 3 Aralık 2023

A
A

MYK Haber'e Londra'da KKTC nüfusunu 410 bin olarak açıklayan Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı yeni açıklamayla bu sayıya nasıl ulaştığını anlattı. Ersin Tatar, KKTC'nin ülkede ve yurt dışında yaşayan vatandaşları ile bir bütün olduğunu vurguladı.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, geçtiğimiz ayki İngiltere ziyareti sırasında MYK Haber Londra Temsilcisi Mihrişah Safa'ya verdiği özel röportajda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi nüfusunun 410 bin olduğunu açıkladı.

Büyük ses getiren bu açıklama sonrası Tatar, verdiği sayıya nasıl ulaştığını anlattı.

TAK'a konuşan Tatar, ülkede sürekli ikamet eden veya vatandaş nüfusa ek olarak her an için KKTC’de yaşam süren çalışma izinliler, ikamet izni ile bulunanlar, öğrenciler, asker aileleri ve iş adamı ile turistlerin de nüfus sayısını oluşturduğuna işaret ederek, bu rakamları İstatistik Dairesi’nin güncellediğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’de sürekli ikamet eden nüfusun İstatistik Kurumu’nun 2022 yılı sonu verilerine göre 399 bin 727 olduğunu, vatandaş olan nüfusta 2023 Aralık ayı itibarı ile de belli bir düzeyde artış yaşandığı düşüncesiyle, nüfusun tahminen 410 bin düzeyinde olduğunu aktardığını söyledi. 

Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının nerede yaşıyorsa yaşasın çok kıymetli olduğunu ifade ederek, ülkenin gelişmesi ve kalkınması için hep birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekti. 

İngiltere’ye özellikle Londra’ya büyük önem verdiğini, burada yaşayan insanların kalpleri yüreklerinin Kıbrıs ile attığını, çok büyük KKTC sevgileri olduğunu vurgulayan Tatar, her zaman vatandaşlarının yanında olduğunu, sık sık Londra’yı ziyaret ettiğini, vatandaşlarla, gençlerle, çocuklarla bir araya geldiğini anlattı. 

Bağları koparmamak için elden gelen neyse yaptığını işaret eden Tatar, buradaki vatandaşların en büyük taleplerinden biri olan oy kullanma hakkına da sahip olmalarını desteklediğini söyledi.  

Diğer ülkelerde olduğu gibi bu konuda yasal düzenlemeler yapılabileceğini belirten Tatar, “Ülkenin gelişmesine aynı çatı altında olursak hizmet edebiliriz.” dedi ve “Nerede yaşıyorsa yaşasın yüreği KKTC ile atan binlerce insanımızın talepleri ciddiyetle ele alınmalıdır.” şeklinde konuştu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar