Tatar, Guterres'e, "ambargolar, müzakereler için eşit statü, taraflara eşit yaklaşım" konularını iletecek

5 Nisan 2024

Güncelleme: 5 Nisan 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, eşit ulusal statü teyit edilmeden müzakere sürecine başlanmasının gerçekçi olmadığını belirterek, "Artık Kıbrıs'ta oyunun kurallarını değiştirmek lazım." dedi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in davetiyle geldiği Amerika Birleşik Devletleri'nde başkent Washington'da AA'nın sorularını yanıtladı.

“Kıbrıs'ta iki ayrı halk, iki ayrı otorite olduğunun herkes tarafından kabul edildiğini” ifade eden Tatar, Ada'da gerçekçi, adil ve sürdürülebilir bir anlaşma sağlanması için ülkesine uygulanan ambargoların bir an önce kalkması gerektiğini belirterek "Artık Kıbrıs'ta oyunun kurallarını değiştirmek lazım." ifadesini kullandı.

Tatar, "Egemen eşitliğimiz ve eşit ulusal statümüz teyit edilmeden tekrar müzakere sürecine başlamamız hiç gerçekçi değildir." diyerek Ada'da bir çözüme ulaşmak için taraflara eşit yaklaşım sergilenmesi gerektiğinin altını çizdi. Tatar, BM Genel Sekreteri ile yapacağı görüşmede bu konuyu dile getireceğini aktardı.

Rum tarafının ziyaretle ilgili spekülasyonlar yaptığını söyleyen Tatar, "Güya Sayın Genel Sekreter'in, yine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) talebi üzerine, federal temelli bir çözüm için bizlere baskı yapacağı şeklinde algı yaratmaya çalışıyorlar. Biz bunu tamamen reddettik." dedi.

Tatar, bir müzakere süreci başlayacaksa bunun ancak egemen eşitliklerinin teyidi koşulunda olabileceğini görüşmede yeniden aktaracağını kaydetti.

"AMBARGOLARIN KALKMASI GEREKTİĞİNİ GÖRÜŞMEDE DİLE GETİRECEĞİM"

Kıbrıs Türk halkının, 60 yıldır ambargo ve izolasyon altında, ekonomik kalkınma ve gelişmesinin engellendiğini belirten Tatar, bunların kaldırılması gerektiğini de görüşme sırasında bir kez daha dile getireceğini söyledi.

"Direkt ticaret yok, direkt uçuş yok, bizim muhataplarımızla görüşme imkanımız yok, spor faaliyetlerinde gençlerimizin diğer ülke gençleri ile spor yapmaları için imkan ve fırsat yok. Futbol dahi oynayamıyoruz." diyen Tatar, bu durumun Türk ve Rum kesimi arasında eşitliği bozan önemli etmenlerden biri olduğunu vurguladı.

Bunun gibi ambargolara maruz kalmayan ve Avrupa Birliği'ne dahil edilen GKRY'nin Türk tarafıyla eşit koşullarda masaya oturmak gibi bir motivasyonu olmadığını vurgulayan Tatar, bütün bunların düzeltilmesini talep edeceğini kaydetti.

"NEW YORK, TALEPLERİN ULUSLARARASI CAMİAYA ULAŞMASI İÇİN BİR FIRSAT"

Özellikle BMGK üyesi ülkelerin KKTC'nin talepleri konusunda etkili olabileceğini belirten Tatar, New York'un taleplerini uluslararası camiaya ulaştırmak için önemli bir fırsat oluşturduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, KKTC'nin tanınması yönünde BMGK kürsüsünden yaptığı çağrıları da hatırlatan Tatar, bu türden diplomatik ortamlarda konuşma hakları olmamasına rağmen, Türkiye'nin onlar adına dünyaya seslendiğini ve bunun Kıbrıs Türkleri adına çok önemli bir destek olduğunu vurguladı.

"Türkiye'nin hem ABD hem de komşusu Yunanistan ile gelişen ilişkilerinin Kıbrıs sorununa yansımaları olur mu?" sorusunu yanıtlayan Tatar, genelde bir yakınlaşma başladığında "Kıbrıs Türk'ü arzu etmediği bir anlaşmaya zorlanır." anlayışı olduğunu belirterek, "Ben bunu kabul etmiyorum." dedi ve ilişkilerin gelişmesine olumlu baktığını aktardı.

"TÜRK ASKERİ, KIBRIS'TA BARIŞIN YEGANE TEMİNATI"

Son 50 yıldır Güney Kıbrıs'ta büyük bir silahlanma olduğunu kaydeden Tatar, Türkiye'nin desteğinin Ada'daki Türk varlığı için taşıdığı önemi vurgulayarak, "Mutlak suretle Türkiye Cumhuriyeti'nin garantörlüğü, Türk askerinin oradaki caydırıcı güç olarak varlığı, Kıbrıs'ta barışın yegane teminatıdır." ifadesini kullandı.

Belçika'da mart ayında toplanan Avrupa Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi Zirvesi'nde BM Genel Sekreteri Guterres, GKRY Lideri Nikos Hristodulidis ile görüştü.

KKTC yönetimi, bu durumun Ada'da iki taraf arasındaki eşitlik ilkesine aykırı olduğu eleştirisinde bulununca Guterres, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı BM'nin New York'ta bulunan genel merkezine davet etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar