Tatar, Estonyalı konukları ağırladı

3 Kasım 2022

Güncelleme: 3 Kasım 2022

A
A

Eğitim gezisi için Estonya’dan gelen akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tatar, konuklarına Kıbrıs sorununu anlattı.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eğitim gezisi yapmak üzere  KKTC’de bulunan Estonya Tartu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri ve akademisyenleri kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Tatar, kabuldeki konuşmasında, Kıbrıs sorunu hakkındaki son gelişmelerle ilgili yabancı öğrencileri bilgilendirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, federasyon görüşmelerinin tükendiğini ve artık yan yana yaşayan iki egemen devletin iş birliği ile ancak Kıbrıs’ta adil, sürdürülebilir bir antlaşmaya varılabileceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Tatar, yeni politikanın Türkiye Cumhuriyeti tarafından tam desteklendiğini ve bu politikadan asla geri adım atılmayacağını dile getirdi.

Resmi müzakerelere başlamak Kıbrıs Türkü’nün uluslararası statüsü ve egemen eşitliğinin kabul edilmesi gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Rum zihniyetinin değişmediğini ve otoritesini kuzeye yaymaya çalışmasının asla kabul edilemeyeceğini belirtti.

Kıbrıs Türklerine uygulanan haksız kısıtlama ve izolasyonlara değinen Cumhurbaşkanı Tatar, tüm engellemelere rağmen KKTC’nin yükseköğretim ve turizm gibi farklı alanlarda gelişmeye devam ettiğini kaydetti.

Kıbrıs meselesinin Estonya Tartu Üniversitesi tarafından incelenmesinin önemine işaret ederek haklı davanın  savunulmasında ve dünyaya duyurulmasında bu gibi temasların gerekliliğini dile getirdi. 

Kıbrıs Türklerinin mağdur edilmesine rağmen direnmeyi sürdüreceğini ve haklı davasını  ve sesini dünyaya duyurmak için kararlılıkla yoluna  devam edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkı için Türkiye’nin garantörlüğünün devamının ve müktesep hak olan eşit egemenliğinin  önemine vurgu yaptı. 

Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasında ayrıca, Türkiye’den adaya  gelen su projesi hakkında bilgi vererek enerji ve su konularında Rum tarafı ile iş birliği yapma önerileri olduğuna değindi.

ESTONYA HAKKINDA

Kuzey Avrupa'da bulunan bir Baltık devleti olan Estonya, 24 Şubat 1918 tarihinde bağımsızlığını ilan etti.

2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan ve 2011 yılından bu yana ortak para birimi kullanan Estonya'nın, 1 milyon 300 bin civarında nüfusu bulunuyor.

47 milyar dolar gayrı safi milli hasılası olan ülkede kişi başına düşen yıllık gelir ise 35 bin dolar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar