Tarihi günde iki lider de Kıbrıs'ta diyaloğu işaret etti

7 Aralık 2023

Güncelleme: 21 Ocak 2024

A
A

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'da Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüştü. İlişkilerde yeni bir döneme girildiğini belirten iki lider de Kıbrıs'ta diyalogdan yana. Ayrıca 20'ye yakın Kıbrıslı Rum öğrenci gözaltına alındı.

ZgotmplZ

Haber Merkezi - M. İrşad Esen

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 5'inci toplantısı kapsamında resmi ziyarette bulunduğu Yunanistan'da Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüştü.

Atina'da Başbakanlık Binası'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis, ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın ziyareti sırasında 20'ye yakın Kıbrıslı Rum öğrenci protesto gösteri yapmak istedi, ''Kıbrıs'ta sonuna kadar savaşacağız pankartı'' açtı ve polis tarafından gözaltına alındı.

Toplantıda öne çıkanlar şunlar:

Miçotakis: ''Gerekli şartlar oluştuğunda Ege ve Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) konuları da gündeme gelebilir.''

Erdoğan:  "Bizim aramızda çözülemeyecek kadar hiçbir sorun yok. Yeter ki hüsnüniyetle hareket edelim, büyük resme odaklanalım, denizi geçip, derede boğulanlardan olmayalım"

Miçotakis: "Yunanistan ve Türkiye barış içinde yaşamaya mecburlar. Anlaşmazlıklarını ortaya koyacak, samimi şekilde görüşecek ve sürekli çözüm arayacaklar"

Erdoğan: '' Kıbrıs meselesinin, adadaki gerçekler temelinde, adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması, tüm bölgenin yararına olacaktır. Yunanistan'daki Türk azınlığı ve ülkemizdeki Rum azınlığı, beşeri ve kültürel zenginliğimizin yapı taşlarıdır. Azınlıkların huzur ve refahının artması, ilişkilerimizi olumlu yönde etkileyecektir. Batı Trakya Türk azınlığının durumunda uluslararası hukukun gerektirdiği iyileştirmelerin yapılması yönündeki beklentilerimizi ifade ettik." 

Miçotakis: "Her ülkenin azınlıklarına sağladığı eşitlik ve refah karşılıklı saygı ve anlayış getirir."

Miçotakis: Kıbrıs meselesinde de iki ülke arasında fikir ayrılığı var. Yunanistan için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları dışında bir çözüm yoktur. Taraflar arasında diyaloğun yeniden başlaması gerektiğini savunuyoruz.

"İKİ KARDEŞ ARASINDA DAHİ ANLAŞMAZLIKLAR OLURKEN..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan'ın aynı denizi, aynı coğrafyayı, aynı iklimi, hatta birçok alanda aynı kültürü paylaşan iki komşu ülke olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

"İki kardeş arasında dahi anlaşmazlıklar olabilirken, iki komşu arasında görüş ayrılıklarının yaşanması gayet doğaldır. Mesele bunları çözme iradesidir. Biz, Ege'yi bir barış ve işbirliği denizi haline getirelim istiyoruz. Türkiye-Yunanistan olarak atacağımız ortak adımlarla tüm dünyaya örnek olalım arzusundayız. Açık söylüyorum, bizim aramızda çözülemeyecek kadar hiçbir sorun yok. Yeter ki hüsnüniyetle hareket edelim, büyük resme odaklanalım, denizi geçip, derede boğulanlardan olmayalım. Değerli Kiryakos'un da bizimle aynı kanaati paylaştığını görmekten ayrıca büyük bir memnuniyet duyuyorum."

Miçotakis'e nazik ev sahipliği için teşekkür eden Erdoğan, "Görüşmelerimizin ülkelerimiz ve halklarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Önümüzdeki toplantı için Ankara'da kendilerini misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyacağımızı da ifade etmek istiyorum." dedi.

İLKBAHARDA ANKARA ZİYARETİ

İki lider arasında görüşmelerin devam etmesine de karar verdiklerini aktaran Miçotakis, kendisinin de ilkbaharda Ankara’yı ziyaret edebileceğini, seneye temmuzda Washington’daki NATO Zirvesi'nde de buluşabileceklerini belirtti.

Miçotakis, "Coğrafya ve tarih bizim komşu olmamızı gerektirdi. Bazen karşı karşıya geldiğimiz durumlar oldu. Türkiye’de de Yunanistan’da da bu yakınlaşmayı onaylamayan gruplar vardır ancak bu fırsatı değerlendirmeyi ve sınırlarımızın olduğu gibi devletlerimizi de yan yana getirmeyi tarihi bir borç bilirim." dedi.

İkili ilişkilerin sakin sularda ilerlemesini iki tarafın da başardığını dile getiren Miçotakis, "Bugün gelecek nesiller adına her iki taraf olarak bu sakin sulara uygun rüzgar esecek bir yarın inşa etmeliyiz. Barış, ilerleme ve işbirliği yarını." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Miçotakis, ortak basın toplantısının ardından ortak çalışma yemeğinde bir araya geldi.

YUNAN DIŞİŞLERİ BAKANI: TARİHİ BİR GÜN

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Türkiye ve Yunanistan'ın aralarındaki anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp iki ülkeyi birleştiren unsurlara, ilişkileri derinleştirmeye odaklanmaları gerektiğini kaydetti.

Yunan Devlet Televizyonu ERT'ye konuk olan Yerapetritis, bugün Türkiye ve Yunanistan arasında Atina'da 5’incisi düzenlenen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısını değerlendirdi.

Yerapetritis, Türkiye ve Yunanistan'ı ortak bir coğrafyanın birleştirdiğini belirterek, bu nedenle iki ülkenin anlaşmazlıklarına çözüm araması gerektiğini kaydetti.

İki ülke arasında anlaşmazlıkların var olduğunu ifade eden Yerapetritis, "Bunları bir kenara bırakmalı ve bizi birleştiren unsurlara, pozitif gündeme, halk olarak daha sıkı ilişkiler edinmeye, daha sıkı ekonomik ilişkiler gerekliliğine odaklanmalıyız." dedi.

Yerapetritis, "Amacımız hangi anlaşmazlık olursa olsun bunun krize dönüşmemesidir." diye konuştu.

Yakınlaşma sürecinde adım adım ilerleneceğini ifade eden Yerapetritis, son on aydır ilişkilerde sakin suların hakim olduğuna dikkat çekti.

Bakan Yerapetritis, bugüne bakılacak olursa her iki ülkenin de ilişkilerini ilerletmek, istikrara kavuşturmak, şartlar olgunlaştığında bir sonraki adımı atmak için samimi niyete sahip olduğunu ifade etti.

Kendisinin ve Başbakan Kiryakos Miçotakis'in Türkiye ile samimi bir ilişki kurmak için sağduyulu olmayı arzuladıklarını kaydeden Yerapetritis, "Bugün tarihi bir gün, zira 'Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi' imzaladık. Bence bizi birleştiren unsurları gösteren bir bildirge. İki komşu ülkenin dostane ilişkilere sahip olması, aralarındaki anlaşmazlıkların tehlikeli durumlar ortaya çıkarmayacak şekilde kontrol altına alınması ve her iki taraf için de karşılıklı faydalı olacak bir işbirliğinin kurulması gerektiğini gösteriyor. Bir sonraki güne işaret eden bir bildirge. Bence daha hızlı adımlar atabileceğimiz bir seviyeye vardık." dedi.

Yerapetritis, bugün iki ülkenin bakanları arasında da açık ve samimi bir hava olduğunu aktardı.

"KIBRIS'A YAKLAŞIM FARKLI''

Kıbrıs gibi meselelerde iki ülke arasında yaklaşım farkı olduğunu ifade eden Yerapetritis, bu farklılıkların tartışılarak, diyalogla ele alınması gerektiğini ifade etti.

Yorgos Yerapetritis, "Tüm taraflar uzlaşıya varacak bir diyalog arayışı içerisinde." diye konuştu.

Türk-Yunan ilişkileri için güzel bir temel atıldığını belirten Yerapetritis, bugün imzalanan anlaşma, mutabakat muhtırası ve ortak bildirilerin, bu zemin üzerinde iki halkın yakınlaşmasına katkıda bulunacağını kaydetti.

Yerapetritis, "Bugünün ardından hükümetin bir üyesi olarak, Başbakanımızın da talimatlarıyla, herhangi bir gerginliği idare edebilmek için daha güçlü hissediyorum. Tabii ki gerginlik olur. Yan yana yaşayan, aralarında Ege Denizi olan iki ülkenin gerginlik yaşamaması mümkün değil ancak sahada kanıtlanan iyi niyetle ve dürüst ve prensipli bir politikayla yaklaşıldığı takdirde, bu gerginlikler verimli ilişkileri engelleyemez." diye konuştu.

KIBRISLI RUM ÖĞRENCİLER GÖZALTINA ALINDI

 Atina'da, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'ın başkentini ziyareti sırasında Türkiye Büyükelçiliği önünde düzenlenen protesto sonrasında 20'ye yakın Kıbrıslı Rum öğrenci gözaltına alındı.

Yunan medyasına göre, aşırı sağcı öğrenci örgütü Drasis-Kes'e mensup 15-20 Kıbrıslı Rum öğrenci büyükelçilik önünde gözaltına alınırken, 10 Kürt protestocu da gözaltına alındı.

Erdoğan Atina'yı sıkı güvenlik önlemleri altında ziyaret etti ve Yunan polisi, Türkiye cumhurbaşkanının ayrılacağı saat olan yerel saatle 18.00'e kadar tüm açık hava toplantılarını yasakladı.

Protestocular, "Erdoğan, Kıbrıs'tan son Türk çıkana kadar savaşacağız" yazılı pankartı açmayı başardılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar