Taraflar anlaşamadı, ithal et krizi sürüyor

28 Mayıs 2024

Güncelleme: 28 Mayıs 2024

A
A

Tarım Bakanlığı'nda yapılan toplantıdan bir sonuç çıkmadı. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, eyleme devam edeceklerini açıklarken, Tarım Bakanı Çavuş ise 20 bin ton etin bu hafta geleceğini belirtti.

ZgotmplZ

Hükümetin ithal et kararını protesto etmek için 9 gündür Lefkoşa’da araçlı eylem yapan hayvancılarla hükümet yetkililerinin bugün yaklaşık 3 saat süren toplantısından olumlu sonuç çıkmadı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndaki toplantıdan çıkışta basına açıklama yapan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, toplantıda uzlaşı sağlanamadığından eyleme devam edeceklerini belirtti.

Naimoğulları, bu akşam toplanması beklenen Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararları beklediklerini söyledi.

ÇAVUŞ: "BU HAFTA İÇERİSİNDE 20 TON ET GELECEK

Toplantının ardından Bakan Hüseyin Çavuş, bir açıklama yaptı.

Çavuş, “Tarım Bakanlığı sürdürülebilir tarım politikalarını ortaya koydu, koymaya devam edecektir” dedi.

Hayvancılarla iyi niyetli bir şekilde müzakere ettiklerini açıklayan Bakan Çavuş, “Geldiğimiz noktada ortak bir mutabakatta bulaşamadık. İlerleyen günlerde yeniden müzakere edilmek istenirse kapılarımız açıktır” ifadelerini kullandı.

Çavuş, hükümetin ithal et konusunda duruşunun net olduğunu belirterek, "İthal et kararı; özellikle dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik alınmış bir karardır. İlk sevkiyat bu hafta içerisinde yapılacak ve reyonlarda yer alacak" açıklamasını yaptı. 

Tarım Bakanı Çavuş, ülkeye gelecek olan etlerin siparişinin verildiğini ve ödemesinin yapıldığını aktararak, "Bu hafta içerisinde 20 ton 881 kilogram et ülkemize gelecek" diye konuştu. 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ve Maliye Bakanı Özdemir Berova bugün saat 16.00’da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda Naimoğulları ve birlik yöneticileriyle bir araya gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar