Sözcü'den ısmarlama haber: KKTC'de "eşekleri uyutalım" kavgası yaşanıyor

28 Mayıs 2024

Güncelleme: 28 Mayıs 2024

A
A

Sözcü gazetesi, Türkiye'deki başıboş köpek sorunu ile Karpaz'daki hür eşekler arasında bağlantı kurarak, KKTC'de "eşekleri uyutalım" kavgası yaşandığını ileri sürdü. Gündeme bile gelmeyen bu konunun neden işlendiği ise merak konusu oldu.

ZgotmplZ

Haber Merkezi - Ramazan Adnan

Türkiye'de muhalif çizgide yayın yapan Sözcü gazetesi, Karpaz’da bulunan hür eşeklerle ilgili "KKTC'de eşekleri uyutalım" kavgası yaşandığı iddiasını sayfalarına taşıdı.

Yavuz Alatan imzasıyla çıkan haberde, Türkiye’deki başıboş hayvanlarla bağ kurularak, hür eşeklerin durumunun da KKTC'yi ikiye böldüğü ileri sürüldü.

Haberde bölge halkının, eşeklerin trafik kazalarına yol açması ve tarlalardaki ürünlere zarar vermelerinden şikayetçi oldukları belirtilerek, Kaleburnu Köyü Muhtarı Halil Yeşilbulut ile Avtepe Köyü Muhtarı Rezvan İnlen'in görüşlerine yer verildi.

Bölgedeki üreticilerin, hasatlara zarar verdiği gerekçesiyle hür eşeklerle ilgili çözüm bulunmasını istediği bir gerçek.

Dipkarpaz Çevre Koruma ve Sosyal Aktivite Derneği, özellikle hasat döneminde hür eşeklerin üreticiye zarar verdiğine dikkat çekerek, bölge halkının mağduriyetini dile getiriyor. 

EŞEK YÖNETİM PLANI İÇİN PROTOKOL İMZALANMIŞTI

Bu kapsamda, hür eşeklerle ilgili hayvan refahına uygun, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm üretmek amacıyla hazırlanan Karpaz Eşekleri Yönetim Planı İşbirliği Protokolü, Ağustos 2023'te Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Yenierenköy – Dipkarpaz Belediye Başkanı Hamit Bakırcı ve Taşkent Doğa Parkı adına Kemal Basat tarafından imzalanmıştı. Proje kapsamında oluşturulacak Bilim Kurulu tarafından düzenlenecek geniş kapsamlı ve katılımlı çalışmaların ardından Eşek Yönetim Planı oluşturulacak ve hayata geçirilecek.

KIBRIS (KARPAZ EŞEĞİ)

Yaban eşekleri Kuzey Kıbrıs’ın bölge hayvanları arasında hiç şüphesiz özel bir yere sahiptir.

Afrika yaban eşeği soyundan gelen Kıbrıs eşeği, M.Ö. 4000 yılında evcilleştirilmiştir.

Geleneksel olarak eşekler Karpaz bölgesinde tarım alanında ağaçları ve tahılları tarladan değirmene taşımada önemli rol oynamıştır. Yıllar boyunca her ev mutlaka attan daha fazla yük taşıyabilen ve ayakları yere daha sağlam basan bir veya iki eşeğe sahipti. Ancak 1970’lerde eşeklerin yerini traktör ve kamyonlar almaya başladı ve bu çok orijinal hayvanlar yavaş yavaş kendi kaderlerine terk edildiler.

Kuzey Kıbrıs’taki tüm gezen eşekler toplanarak Karpaz bölgesindeki koruma Ulusal Park alanına sığındılar.

Adadaki eşeklerin iki türü bulunuyor. İri bedenli, koyu renkli ancak açık renk göbekli olan eşekler muhtemelen Avrupa kökenli olmakla birlikte diğer küçük ve gri tür ise Afrika cinsi olanlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar