Sosyal yardım alan insanların maaşıyla ilgili önerinin ivediliğine hükümetten ret

6 Kasım 2023

Güncelleme: 6 Kasım 2023

A
A

CTP milletvekilleri sosyal yardım alan insanların maaşıyla ilgili öneri sundu. Yasa önerisinin ivedi bir şekilde komitede görüşülme önerisi ise hükümet vekillerinin oyuyla Meclis'te reddedildi. 

ZgotmplZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekilleri Cumhuriyet Meclis’e, “Sosyal Yardımlar (Değişiklik) Yasa Önerisi” sundu.

31 Ekim tarihli öneriyle, sosyal yardım alan insanların, insanca yaşayabilecekleri bir ücret almaları ve sosyal yardım maaşlarının asgari ücrete endekslenmesi amaçlanıyor.

İVEDİLİK İSTEMİNE RET

Söz konusu yasa önerisinin ivedi bir şekilde komitede görüşülme önerisi ise hükümet vekillerinin oyuyla reddedildi. 

“Sosyal Yardımlar (Değişiklik) Yasa Önerisi”nin genel gerekçesi şöyle:

“Mevcut yasaya göre sosyal yardım almaya hak sahibi kişilerin alacakları sosyal yardım miktarı Bakanlar Kurulunun çıkaracağı tüzükle belirlenmektedir. 

Yasa gücüne sahip hukuki işlemleri Meclis yapması gerekirken hiçbir alt ve üst limit yasa ile belirlenmeden sadece Bakanlar Kurulu’nun çıkaracağı bir tüzük ile sosyal yardım miktarının belirlenmesi yasama yetkisinin devredilmezlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. 

Yasama yetkisinin devredilmezlik ilkesine aykırı bir şekilde sosyal yardım miktarının sadece tüzük ile belirlenmesi bugün sosyal devlet anlayışına da ters bir şekilde sosyal yardım alan insanlarımızın insanca yaşayabilecekleri bir ücret almalarına engel olmakta ve sosyal yardım alan insanlarımızın ciddi sıkıntılar ile hayatlarını idame ettirmelerine neden olmaktadır. 

Bu çerçevede bu değişiklik yasa önerisi ile sosyal yardım miktarının alt ve üst limitlerinin yasa ile belirlenerek yasanın hem yasama yetkisinin devredilmezlik ilkesine uygun hale getirilmesi hem de sosyal yardım alanların insanca yaşayabilecekleri bir sosyal yardım miktarı alması hedeflenmektedir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar