Sendikaların grevi sonuç verdi: Cezaevinde dört personel göreve başlayacak

8 Mayıs 2024

A
A

Merkezi Cezaevi’nde teknik personel eksikliği gerekçesiyle grevde olan KTAMS ve Kamu-İş, Başbakanlık önünde basın açıklaması yaptı. Ardından Müsteşar Ongan ile görüşen sendikalar, dört personelin cumaya kadar istihdamının sözünü aldı.

ZgotmplZ

Merkezi Cezaevi’ndeki teknik personel eksikliği nedeniyle bir aydır grev yapan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-iş), bu sabah Başbakanlık önünde basın açıklaması yaparken Başbakanlık'tan gelen davetle Müsteşar Berhan Ongan ile görüştü.

KTAMS ve Kamu-İş, Merkezi Cezaevi’nde teknik personel eksikliği gerekçesiyle 30 gündür devam eden grev hakkında Başbakanlık önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) da destek verdi.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, iki sendika olarak teknik işlerle ilgili eksiklik nedeniyle Merkezi Cezaevi’nde bir aydır grev yaptıklarını belirterek, bir yıldır teknik personel ve işçi alınacağı sözü verilmesine rağmen bu sözün tutulmadığını kaydetti.

Başbakan Ünal Üstel’den işçi ve teknik eleman eksikliğinin giderilmesi için gerekli adımın atılacağı yönünde karar üretildiği bilgisi geldiğini kaydeden Bengihan, grevin arkasında olduklarını, personel eksikliği giderilmediği takdirde grevin devam edeceğini belirtti.

SERDAROĞLU: BAŞBAKANIN KONUYA EL ATMASINI İSTİYORUZ

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu da, greve rağmen sorunun çözülmediğini dile getirerek, Başbakan’ın dikkatini çekmek için Başbakanlık önünde olduklarını belirtti.

İlgili bakanlığın bir suiistimali varsa Başbakan'ın buna el atmasını istediklerini kaydeden Serdaroğlu, “Hiçbir sendikanın amacı bağcıyı dövmek değildir, üzüm yemektir” dedi. Serdaroğlu, Merkezi Cezaevi’nde “işe göre adam” talep ettiklerini belirterek, “Adama göre iş olmaz” diye konuştu.

Başbakanlık Müsteşarı'nın kendilerini telefonla aradığını ve Başbakanın, sorunun çözülmesini istediğini aktardığını dile getiren Serdaroğlu, “Çözüm üretildikten sonra grevin devam etmesinin anlamı kalmaz. İnşallah bir netice alırız. Neticeye göre grevin devam edip, etmeyeceğini karar vereceğiz” dedi.

Sendika yetkilileri konuşmaların ardından Başbakanlık Müsteşarı Berhan Ongan ile görüşmek üzere Başbakanlığa girdi.

BENGİHAN: DÖRT PERSONEL CUMAYA KADAR GÖREVE BAŞLAYINCA, GREV VE EYLEM KALKACAK

Görüşmenin ardından açıklama yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Başbakanlık Müsteşarı Ongan’dan, Merkezi Cezaevi için ihtiyaç olan bir elektrikçi, bir dülger, bir su tesisatçısı, bir de kaynakçı olmak üzere işe göre istihdam niteliğinde dört personel alınması için yazışmaların tamamlandığı bilgisini aldıklarını söyledi.

Gün içerisinde bunun Maliye Bakanlığı tarafından onaylanarak, dört personel istihdamı sözünün verildiğini dile getiren Bengihan, Bakanlar Kurulu’nun şu an toplantıda olduğunun ve toplantının bitmesiyle sürecin tamamlanacağının aktarıldığını kaydetti.

İlgili kişilerin en geç cuma gününe kadar Merkezi Cezaevi’nde göreve başlayacakları bilgisi verildiğini ifade eden Güven Bengihan, iş birliği ve anlayıştan dolayı teşekkür ettiklerini söyledi. İstihdam edilecek kişiler göreve başlayana kadar grev ve eylemin devam edeceğini belirten Bengihan, “İşlem tamamlanınca grev ve eylemimiz kalkacak” dedi.

Kamu-İş Başkanı Serdaroğlu da, hep birlikte süreci takip edeceklerini ifade ederek, “Uzlaşı göründü” dedi. Serdaroğlu, sürecin olumlu bir şekilde tamamlanacağına inanç belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar