SDÜ'den Tatar'a, "KKTC'nin gelişimine katkısı" nedeniyle fahri doktora

13 Haziran 2024

Güncelleme: 13 Haziran 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar'a, SDÜ tarafından, KKTC’nin gelişimine siyasi tecrübe ve bilgi birikimiyle katkısı ile siyaset ve kamu yönetimi alanında ciddi yetkinliğe sahip olması dolayısıyla, fahri doktora unvanı verildi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde fahri doktora takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Fahri Doktora Programı'na katılarak konferans verdi.

Tören, saygı duruşu ve  İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Üniversitenin tanıtım filmi izlendi, senfoni orkestrası Kıbrıs türkülerini seslendirdi. Törende Cumhurbaşkanı Tatar’ın hayatından kesitlerin olduğu video gösterimi de yapıldı. 

“KKTC’nin gelişimine büyük katkıda bulunan siyasi tecrübe ve bilgi birikimi ile siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında ciddi yetkinlik ve uzmanlığa sahip olması” nedeniyle Tatar’a fahri doktora payesi tevdi edildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Saltan, Fahri Doktora Programı’nın açılış konuşmasını yaparak, senato kararını okudu.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın KKTC’nin uluslararası alanda tanınması ve kabul görmesi için önemli adımlar attığını ve uluslararası platformlarda KKTC’nin haklarını savunduğunu belirten Saltan, “Çeşitli diplomatik girişimlerde bulunarak ülkenizin sesini uluslararası kamuoyunda duyurmanız, ülkenizin siyasi ve ekonomik istikrarını sağlamak için önemli kararlar almanız, yönetim kabiliyeti ve politik vizyonunuz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelişimine büyük katkıda bulunmanız, uzun yıllara dayanan siyasi tecrübeniz ve bilgi birikiminiz ile siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanlarında ciddi bir yetkinlik ve uzmanlığınızdan dolayı Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünün teklifi ve üniversitemiz senatosunun aldığı kararda şahsınıza ‘Fahri Doktora’ payesinin verilmesi kararlaştırılmıştır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kendisi için çok anlamlı bir gün olduğunu ifade ederek üniversite tarafından verilen fahri doktorayı büyük bir onurla kabul ettiğini belirtti.

“Aramızdaki bağlar ve gönül birliği son derece önemlidir” diye konuşan Tatar, şöyle devam etti:

“Süleyman Demirel, Türkiye Cumhuriyeti’ne büyük hizmetler vermiş bir idoldür. Demirel, siyasi hayatında Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ile birlikte yıllar önceden Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’nin muhabbet ve bağlarının çok derin olması gerektiğini ifade etmişlerdir.”

Tatar, 1999 yılında ‘Süleyman Demirel, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı ve ulusal lideri Haydar Aliyev ile birlikte Isparta’yı ziyaret ettiğini, 25 yıl sonra da kendisinin ziyaret gerçekleştirdiğini kaydetti.

“KIBRIS’TA BUGÜNLERE KOLAY GELİNMEDİ”

Kıbrıs’ta bugünlere kolay gelinmediğini aktaran Tatar, “Kıbrıs Türk tarihi sizin de tarihinizdir. Çünkü Kıbrıs, Osmanlı Devleti’nin çok önemli bir merkeziydi. 1571’de alınan Kıbrıs adasının Osmanlı’nın eline geçmesiyle yeni bir tarih doğmuştur.” dedi.

KKTC’nin gelişmesi için çalışmaya devam edeceklerini belirten Tatar, KKTC’yi milli bir devlet olarak ilelebet yaşatacaklarına vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Tatar’a fahri doktora takdim edildi, cüppesi giydirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar