Sahte yüksek lisans diplomalı "öğretmen", teminatla serbest

Kamalı Haber, 3 Mayıs 2024

A
A

KSTU'dan yapılan şikayetle sahte diploma aldığı öne sürülen bir kişi daha tutuklandı. Devlet okulunda öğretmen olan ve üniversiteden usülsüzlükle yüksek lisans diploması aldığı iddia edilen zanlı, teminat şartıyla tutuksuz yargılanacak.

ZgotmplZ Kamalı Haber

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nden (KSTU) sahte diploma alan öğretmen D.A.A. bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

TEZLİDEN TEZSİZ YÜKSEK LİSANSA GEÇİRİP 13 GÜN SONRA MEZUN EDİLDİ

Mahkemede olguları aktaran polis, KSTU yetkililerinin; zanlının ilk kaydının 21 Mart 2023 tarihinde yapılmasına rağmen, 17 Mart 2022 tarihinde yapılmış gibi gösterilerek, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümü’nden tezli kaydının yapıldığını, ancak o kaydın 28 Kasım 2023 tarihinde sistem üzerinden silinip, 6 Temmuz 2023 tarihinde aynı bölümün tezsiz kısmına yeniden kaydının yapıldığını belirtip, şikayetçi olduklarını söyledi.

Zanlının, 19 Temmuz 2023 tarihinde söz konusu bölümden mezun edildiğini ve yüksek lisans diploması verildiğini, zanlının sahte diplomayı Eğitim Bakanlığı’na sunduğunu, transkripti ise polise teslim ettiğini söyleyen polis, bir devlet okulunda İngilizce öğretmeni olan zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Savcı, zanlının polise izahat verip vermediğini sordu. Polis, zanlının sınavlara ve derslere girdiğini öne sürdüğünü açıklayarak, bu beyanla ilgili gerekli araştırmanın yapıldığını kaydetti. 

Yargıç, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 75 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber iki kefilin 750 TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada iki gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar