Şahali, orman arazisinin bir otele kiralanmasını sordu

30 Nisan 2024

Güncelleme: 1 Mayıs 2024

A
A

Tarımdaki sorunlarla ilgili eleştirilerde bulunan CTP Milletvekili Erkut Şahali, Bafra'da 80 dönümlük orman arazisinin bir otele 36 yıllığına kiralanmasını eleştirdi. Bakan Çavuş ise eleştirilere yanıt verdi.

ZgotmplZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, “Tarım Bakanlığı Seyir Terası mı?” konulu güncel konuşmasında, tarımın ülkede sorunlarıyla gündemde yer bulduğunu söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş ise  Şahali'nin eleştirilerine cevap verdi.

Tarım Bakanlığı’nın, tarım kesiminin seyircisi konumunda olduğunu ifade eden Şahali, dün Genel Kurul’da et konusunu ele aldıklarını hatırlattı. “Yüzde 35 karla çalışan hayvancı ben bulamadım. Neredeyse dayak yiyecektim” diyen Şahali, hiçbir maliyet formülünün 550 TL et satmayı mümkün kılmadığını kaydetti.

Yurttaşın kaderiyle baş başa kaldığını belirten Erkut Şahali, narenciye konusunda tarihin en büyük kriziyle karşı karşıya olunduğunu kaydederek, “Sattık sattık diye övündüğünüz narenciye ülkeye geri dönüyor… 70’ten fazla tır gittikleri gümrük kapılarından ülkeye dönüyor” dedi. Şahali, bunun kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

Bu konuda hiçbir şey yokmuş gibi davranılmaya devam edildiğini belirten Şahali, üreticinin feryadını küçük harflerle dile getirdiğini söyledi. Ülkede hayvancılığın en önemli ihraç kaleminin ham maddesini ürettiğini belirten Şahali, süt fiyatının, en son Kasım ayında güncellendiğine işaret etti.

ORMAN ARAZİSİNİN KİRALANMASI

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bünyesindeki Orman Dairesi’nin “rant” nedeniyle diğer dairelere göre çok daha önemli bir daire olduğunu kaydeden Şahali, Bafra’da orman arazilerinin tamamının, kamu yararı gözetilerek, turizm yatırım alanı olarak ilan edildiğini söyledi.

Şahali, orman arazisinin bir otele kiralanmasını eleştirdi.

Ağaçlandırma maksatlı alanda solar yatırım söz konusu olabildiğine bunun emsalleri olduğuna işaret eden Şahali, solar yatırım baş gösterirse bunun nasıl engelleneceğini sorarak, “Orman arazilerinin talanı hükümetin şiarı haline geldi” dedi.

Kuraklık çalışması tespitlerinin de hızla yapılması gerektiğini söyleyen Şahali, ciddi bir arpa ithal ihtiyacının da ortaya çıkacağını ifade etti.

ÇAVUŞ: TOPRAKTAN GELEN BİR KİŞİNİN TERAS KELİMESİNİ BİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

CTP Milletvekili Erkut Şahali'nin konuşmasını yanıtlayan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, “Topraktan gelen bir kişinin teras kelimesini bilmemesi mümkün değildir” dedi.

Zamlarla ilgili 15 gün önceden bilgi verileceğini dile getiren Çavuş, bu yılın başında, 2 Ocak’ta, 15 Ocak’ta yapılacak süt zammı hakkında bilgi verildiğini anımsattı.

Yem-süt paritesi kurmanın önemine değinen Bakan Çavuş, günün koşullarına göre gerekli düzenlemelerin yapılabileceğini belirtti.

Hububat fiyatlarının yeniden değerlendirileceğini, buna göre yem ve süt fiyatlarının belli olacağını kaydeden Çavuş bugüne kadar ne büyükbaş ne de küçükbaş sütünü heba etmediklerini vurguladı.

Geçmişi öne sürüp, “siz de şöyle yapmıştınız” demek istemediklerini kaydeden Çavuş, muhalefetin eleştirilerine önem verdiklerini ancak bazı konuları kürsüden ifade ederken düşünmek gerektiğini belirtti.

100 başlık sürüsü olanın 100 değil 80 kuzusu olduğunu, bunların da peyderpey doğduğunu ifade eden Çavuş, ülkede büyük küçükbaş çiftliklerini kurma ve büyütmeye destek vermeyi hedeflediklerini belirtti.

Çavuş, küçükbaş hayvan sayısını artırmak hedefi henüz tutturulmadıysa bunun bugünün hatası olmadığını belirterek ette ve sütte verim artırma ve sürü büyütme hedeflerinin ortada olduğunu kaydetti.

"BİR AY ÖNCE ÜLKEDE KUZU YOKTU DENİYORDU ŞU AN 9 BİN KÜÇÜKBAŞ VAR"

“Bir ay önce ülkede kuzu yoktu deniyordu şu an 9 bin küçükbaş var” diyen Çavuş, küçükbaş çıkacak bir döneme bayramın denk gelmesiyle üreticinin bundan yaralanmak istemesinden doğal bir şey olmadığını kaydetti.

Yaptıkları denetimlerde ülke çapında hiçbir kasabın buzluğunda kuzu etinin eksik olmadığını kaydeden Çavuş, kuzu sayısı arttığında fiyat tabanı gördüğünde üreticinin zarar görmemesi için çalıştıklarını belirtti.

Narenciye konusunda yapılan konuşmaya da yanıt veren Çavuş, ülkede sadece tırlarla değil konteyner gemileriyle de ihracat yapıldığı halde bunun küçümsenmesini eleştirdi.

''ORMAN ARAZİSİ OLARAK KALACAK''

Şahali’nin konuşmasında geçen orman arazisinin kendileri göreve geldiğinde şantiye alanı olduğunu belirten Çavuş, ilgili firmaya şantiyelerini sökmeleri ve bölgeden taşınmaları, rekreasyon alanı yatırımı yapmaları için sözleşme imzalandığını kaydetti.

“Doğayı sizin sevdiğiniz kadar biz de seviyoruz” diyen Çavuş “Tarım Bakanlığı belki de ilk kez bir seyir alanı değildir” dedi.

Çavuş, Bakanlık olarak yaptıkları çalışmalara işaret ederek konuşmasının sonunda “1 Mayıs dolayısıyla işçi kardeşlerimin gününü kutlarım” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar