Rusya'yı Ukrayna'da yenilmez görüyor

9 Şubat 2024

Güncelleme: 9 Şubat 2024

A
A

Putin, Batılı liderlere Ukrayna'da Rusya'yı yenmenin "imkansız" olduğunu anlamaları gerektiği mesajını verdi.

ZgotmplZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şubat 2022'de Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşta haklı olduğunu her fırsatta anlatıyor.

Putin bu kez de eski Fox News sunucusu ile yaptığı röportajda, Ukrayna'da devam eden savaşta Rusya'yı yenmenin "imkansız" olduğunu belirtti.

Putin, Carlson'a Moskova'da Tucker Carlson'a verdiği röportajda, ABD, AB ve NATO'ya seslenerek, Rusya'yı Ukrayna ile yaptığı savaşta yenmenin Batı için "imkansız" olduğunu anlamaları gerektiğini ifade etti.

"BATI ANLAMAYA BAŞLADI"

Rus lider, "Şu ana kadar Rusya'yı savaş alanında stratejik bir yenilgiye uğratma yönünde gürültü ve çığlıklar vardı. Ama şimdi görünüşe bakılırsa bunu başarmanın, eğer mümkünse, çok zor olduğunu anlamaya başlıyorlar. Bana göre öyle, imkansız." dedi.

Şubat 2022'de Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşta haklı olduğunu tarihi gerekçelerle uzun uzun anlatan Putin, Washington yönetimine, "Eğer gerçekten savaşı durdurmak istiyorsanız, silah tedarikini bırakmanız gerekir." diye seslendi.

UKRAYNA İSTANBUL MUTABAKATINI UYGULAMADI İDDİASI

Rusya ve Ukrayna'nın "er ya da geç" anlaşmaya varacağını söyleyerek, müzakere yolunun açık olduğuna da işaret eden Putin, Ukrayna ile Rusya arasında Türkiye'nin arabuluculuğu ile İstanbul'da yapılan barış görüşmelerine de birçok kez değindi.

Putin, İstanbul görüşmelerinde mutabakata varılan kararların uygulanması durumunda savaşın çoktan bitmiş olabileceğini, ancak ABD başta olmak üzere Batılı devletlerin vazgeçirmesiyle Ukrayna'nın geri adım attığını iddia etti.

NATO'NUN GENİŞLEMESİNİ SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNE DÖNMEYE BENZETTİ

NATO'nun 1990'ların başından bu yana yürüttüğü genişleme çabalarından duyduğu rahatsızlığı da açıkça ortaya koyan Putin, NATO'nun genişlemesine gerek olmadığını savundu.

Putin, "NATO genişlerse her şey Soğuk Savaş sırasındakiyle aynı olacak, yalnızca Rusya sınırlarına daha yakın olacak. Bu kadar." ifadelerini kullandı.

Vladimir Putin, ABD'nin bu konuda verdiği sözü tutmadığını söyleyerek, "NATO'nun, doğuya doğru genişlemeyeceğine dair sözünüz vardı ama bu 5 kez gerçekleşti." dedi.

"BAŞKANIN DEĞİŞMESİ RUSYA'YA TUTUMU DEĞİŞTİRMEZ"

ABD’nin Ukrayna'ya silah desteğinde bulunmasından dolayı ABD Başkanı Joe Biden ile "konuşacak hiçbir şeyi olmadığını" söyleyen Putin, kasımda yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde yeni bir başkanın seçilmesinin de "elitlerin Rusya'ya karşı tutumunu değiştirmeyeceğini" anlattı.

Rus lider, küresel güç dengesindeki değişim nedeniyle uluslararası hukukun da değişmesi gereğine değindi.

FOX haber kanalından ayrıldıktan sonra gazetecilik faaliyetini sosyal medya platformu X'te devam ettiren Tucker Carlson'a konuşmayı kabul eden Putin, 2019'dan bu yana Batı medyasında ilk defa röportaj vermiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar