Rum medyası, Hristodulidis'ten Türkiye ile yapılan gizli görüşmeleri istiyor

27 Mayıs 2024

Güncelleme: 28 Mayıs 2024

A
A

Kıbrıs sorununda kritik bir döneme girildiği bir zamanda, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis'in 2018 yılında New York'taki Peninsula Otel'de gerçekleşen gizli görüşmede oynadığı rol, Rum basınında yeniden gündeme taşındı.

ZgotmplZ
Rum müzakere heyeti (soldan sağa) Hristodoulidis, Anastasiadis ve Mavroyannis Crans Montana'daki konferansta. - 2018

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Eylül 2018 yılında kendisinin de dışişleri bakanı olarak yer aldığı Nikos Anastasiadis-Mevlüt Çavuşoğlu görüşmesinde oynadığı rol Rum basınında ele alındı.

Alithia gazetesi, “Peninsula Otel Görüşmesinin Tutanakları Verilsin” başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in, Hristodulidis’in sürecin kilidini neyin açabileceğini çok iyi bildiği yönündeki açıklamasını hatırlatarak bu konuyu ele aldı.

Haberde, Crans Montana’daki görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasından bir yıl sonra yapılan bu görüşmenin, iki devletli çözüm üzerine tutanakların tutulduğu bir görüşme olduğu belirtildi. Dönemin dışişleri bakanı olan Hristodulidis’in bu görüşmede nasıl bir rol oynadığı ise hala büyük bir soru işareti olarak duruyor.

Gazete, Ağustos 2019'da Hristodulidis’in New York'a yaptığı ziyarette, "Mevlüt Çavuşoğlu’nun, iki kesimli iki toplumlu federasyon tartışmasının bittiğini itiraf etmesini" ifşa edeceği şeklinde söz verdiğini de hatırlattı. Hristodulidis’in 2019 yılında Çavuşoğlu’na yaklaşıp açık kameralar önünde iki kesimli iki toplumlu federasyon, konfederasyon ve iki devlete dayalı çözümden uzaklaşılması konusunda uzlaşma çağrısında bulunduğunu, ancak Çavuşoğlu’nun son görüşmede konfederasyonun masaya konduğunu ve tutanakların bulunduğunu söylediğini yazdı. Hristodulidis’in bu iddialara en az sekiz kez “hayır” dediği de vurgulandı.

Ayrıca, Çavuşoğlu’nun 15 Eylül 2019'da Kathimerini gazetesine verdiği röportajda, Nikos Hristodulidis’in de hazır bulunduğu Nikos Anastasiadis ile yaptığı ilk görüşmede konfederasyonun konuşulduğunu ifşa ettiğini hatırlatan gazete, Hristodulidis’in 2018 yılındaki görüşmenin tutanaklarını kamuoyuna açıklamasında fayda bulunduğunu belirtti.

Bu gelişmeler, Kıbrıs sorununda tarafların pozisyonlarını ve geçmişte yapılan görüşmelerin detaylarını yeniden tartışmaya açarak, gelecekteki müzakere süreçlerinde önemli bir rol oynayabilir. Hristodulidis'in, sürecin kilidini açabilecek bilgiye sahip olduğuna dair açıklamalar ve Peninsula Otel'deki görüşmenin detaylarının ortaya çıkması, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yeni yaklaşımların gündeme gelmesine neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar