Plaj için fahiş ücret isyanı

17 Haziran 2024

Güncelleme: 17 Haziran 2024

A
A

Plaj işletmecilerinin, plajlara girmek isteyen vatandaşları fahiş ücretler ödemeye zorladığını ileri süren Tüketici Örgütleri Konfederasyonu, yasalara aykırı bu durumun önüne geçmek için hükümet ve Meclis’i harekete geçmeye çağırdı.

ZgotmplZ MYK Haber

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu, plaj işletmecilerinin yurttaşların plajlara girmelerini engellediğini ve fahiş ücretler ödemeye zorladığı öne sürerek, “Yurttaşları plajlara girmelerini engellemek Anayasal ve yasal haklara aykırı ve suçtur.” açıklamasında bulundu.

"800 TL İSTENİYOR"

Konfederasyondan yapılan açıklamada, Anayasa’nın ilgili maddelerine atıfta bulunularak amir hükümleri dikkate almayan bazı işletmecilerin halkın plajlara girmesini engellediği, kişi başı 800 TL’ye varan plaj giriş ücreti talep ettiği kaydedildi.

"VATANDAŞ GÜNEY'E GİTSİN DİYE ZORLANIYOR"

İçişleri Bakanlığı’nı görevini yapması için uyaran Konfederasyon, şunları belirtti:

“Hakları gasp edilen yurttaşlarımızın Güney Kıbrıs plajlarına gitmeleri için adeta zorlanmaktadırlar. Konfederasyonumuz hükümeti yurttaşların plajlara özgürce girebilmeleri için derhal gerekli önlemleri almaya davet etmektedir.”

YASALAR UYGULANSIN, İŞLETMELER DENETLENSİN

Ombudsman’ın 28 Haziran 1998 tarihli raporuna da değinilen açıklamada, raporda “Anayasa ve Yasanın öngördüğü gibi plajlara girişte ücret alınmaması, plajda sunulan hizmetler alınırsa alındığı zaman ve alındığı yerde ücreti ödenmesi” gerektiği uyarısı yapıldığı hatırlatıldı.

Ombudsman’ın belediye ve kaymakamlıkların sıkı denetim yapması tavsiyesine de işaret eden Tüketici Örgütleri Konfederasyonu, gerekenlerin yapılması için hükümet ve Meclis’i uyardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar