Papazlardan sonra Rum milletvekilleri de atış talimi yaptı

28 Eylül 2022

Güncelleme: 29 Eylül 2022

A
A

Güney'de papazların ardından milletvekilleri de silah eğitimi aldı, görüntüler basına servis edildi.

ZgotmplZ

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY) papazların Rum Milli Muhafız Ordusu'na (RMMO) ait silahlarla atış talimi yapmasının tepkiyle karşılanmasının ardından, Rum milletvekillerinin de atış yaptığı görüntüler ortaya çıktı.

Rum basınında yer alan habere göre, Rum Meclis Savunma Komitesi'ndeki milletvekilleri, Stavrovuni'deki askeri birliği ziyaret ederek Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis tarafından bilgilendirildi.

Rum milletvekilleri, daha sonra RMMO mensupları eşliğinde atış talimi yaptı.

Petridis, Savunma Bakanlığı ile Meclis Savunma Komitesi arasındaki iş birliğine dikkati çekerek GKRY'nin savunma harcamalarının komite ve hükümetin katkılarıyla son 20 yılın en yüksek düzeyinde olduğunu belirtti.

KIBRIS RUM KESİMİ'NDE DİN ADAMLARININ SİLAH EĞİTİMİ ALMASI TEPKİLERE YOL AÇMIŞTI

Rum Kesimi'nde papazların şubatta RMMO'ya ait silahlarla atış talimi yapması tepki toplamıştı.

Constantia Metropolitliği'nden Rum papazlar, Protaras beldesinde yer alan ve yenilenen atış poligonunda, RMMO'dan bazı askerlerin gözetimi altında atış eğitimi aldığı görüntüler ortaya çıkmıştı.

Din adamlarının silahlarla görüntülerinin basına ve sosyal medyaya sızması üzerine bu durum, tepkilere yol açmıştı.

Rum Kesimi'nde bazı sosyal medya kullanıcıları, bu görüntüleri eleştirirken bazıları ise din adamlarının hazır olması gerektiğini savundu.

ABD, RUM KESİMİ'NE YÖNELİK SİLAH AMBARGOSUNU KALDIRDI

ABD, özellikle son dönemde silahlanma eğilimini artıran GKRY'ne yönelik silah ambargosunu tamamen kaldırma kararını 16 Eylül'de almıştı.

Karar, Türkiye ve KKTC makamları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "ABD yönetiminin Ada ve bölgedeki gerginliği artırma pahasına aldığı bu karar kabul edilemezdir." ifadesini kullanılmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında ise "Ada’daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları olumsuz etkileyecek; Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara zarar verecektir." ifadeleri yer almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar