Özkunt, Kıbrıs sorununu değerlendirdi

2 Şubat 2024

Güncelleme: 3 Şubat 2024

A
A

TDP Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Özkunt, 2025 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemli bir dönüm noktası olacağına inandığını belirterek, Kıbrıslı Türk halkının büyük çoğunluğunun federasyonu savunduğunu söyledi.

ZgotmplZ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Özkunt, 2025 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemli bir dönüm noktası olacağına inandığını belirtti.

“Adanın birleşmesini istemeyen sağ liderler federasyonu aslında hiç görüşmediler, görüşür gibi yaptılar” diyen Nevzat Özkunt, Güven Artırıcı Önlemleri zorlamak, ortak projeler üretmek gerektiğini belirtti.

Ortak bir hastane, havaalanı ya da üniversite gibi projelerin geliştirilmesi üzerinde duran Özkunt, “Bugüne kadar barış sağlanamadı, belki sıkıntı bu işin sadece liderlere bırakılmasıydı ancak iki toplumu yakınlaştıracak adımlar her zaman atılabilir” dedi.

“Ancak bugün ayrılıkçı politikaların iki toplumlu komitelerin çalışmasını dahi engellediğini” savunan Özkunt, “iletişim kopması nedeniyle günlük sorunların aşılmasında dahi iş birliği yapılamadığını ve sorunların büyüdüğünü” öne sürdü.

Hristodulidis'in barış istemesinin bir ironi yarattığını ifade eden Özkunt, federasyon zemininde müzakerelerin bir an önce başlaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, 2025 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Kıbrıs Türk toplumu için önemli bir dönemeç olacağını ve toplumun hala barış ve federasyondan yana olduğunu belirtti.

Özkunt, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis'in Kıbrıslı Türklere yönelik açıkladığı 14 maddelik eylem planını değerlendirerek, zamanlamanın manidar olduğunu söyledi.

Hristodulidis’in, Kıbrıslı Türklere yönelik açıkladığı 14 maddelik eylem planının, Güven Yaratıcı Önlemler kapsamına girmediğini, bir “pansuman” niteliğinde değerlendirilebileceğini dile getiren Özkunt, şunları belirtti:

“Elbette pratikte uygulanabilirliğini görmek lazım… Esas yapılması gereken Güven Yaratıcı Önlemlerle, federasyon ve barış görüşmelerinin sonuç alıcı şekilde başlamasıdır. Olumlu ancak temkinli bakıyoruz. Mesela bunlar yapılırken, T izinli taksilerin güneye geçişinde sıkıntılar yaratılıyor. Hâlbuki yeni kapıların açılması gerekiyor. Bunlara yönelik hiçbir çalışma yok ancak açılımlar var. İzleyip göreceğiz.”

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar