Narenciye hasatçılarından uyarı: İşçi getirirseniz, kesimi süresiz durdururuz

19 Mart 2024

A
A

Narenciye Kesim Ekipleri Birliği, hasat için ihtiyaç olmadığı halde işçi getirilmek istendiğini belirterek, bunun yapılması halinde kesimin durdurulacağını duyurdu.

ZgotmplZ

Narenciye Kesim Ekipleri Birliği, ülkede işçi sıkıntısı bulunmamasına rağmen bazı kesimlerin işçi sıkıntısı varmış gibi göstererek ülkeye işçi getirip rant sağlamaya çalıştığını savunarak, işçilerin getirilmesi halinde birliğin greve gideceği ve kesimin süresiz olarak durdurulacağı uyarısında bulundu.

"İŞÇİ SIKINTISI YOK"

Açıklamada, yeşillenme hastalığı nedeniyle hasatın ağır ilerlemesi, ihracatın da bu doğrultuda yavaş devam etmesi üzerine 10 ekip ve 250 işçinin boşa çıktığı ve Türkiye’ye geri dönüşler yaşandığı, dolayısıyla işçi sıkıntısı bulunmadığı belirtildi.

"CYPFRUVEX İŞÇİ GETİRMEK İSTİYOR"

Cypfruvex Ltd. Müdürü'ne eleştirilerde bulunulan açıklamada, "rant sağlamak için işçi sıkıntısı varmış gibi gösterilerek üçüncü ülkelerden gereği olmadığı halde 400’e yakın işçiyi bölgeye getirmenin planlandığı" iddia edildi.

Hasat ile ilgili herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, “İhtiyaç duyulduğu takdirde birliğimize bağlı üyeler gereken işçileri ülkeye getirip hasatı yapabilecektir. Üçüncü ülkelerden gelen işçi adı altındaki kişilerin yüzde 80’inin yasa dışı yollarla güneye geçmekte olduğunu herkes tarafından bilinmektedir” iddiasında bulunuldu.

Açıklamada, bu işçilerin ülkeye getirilmesinin hem bölgedeki kesim ekiplerini işsiz bırakacağı hem de kaosa neden olacağı görüşü belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar