Napolyon'un şapkası satıldı

19 Kasım 2023

Güncelleme: 20 Kasım 2023

A
A

Napolyon'un 19. yüzyılda Fransız İmparatorluğu'nu yönettiği döneme ait bicorn şapka, Paris'teki Osenat Müzayede Evi'nde düzenlenen açık artırmada 1,9 milyon euroya alıcı buldu.

ZgotmplZ

Eski Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart'ın tarihi şapkasının yeni sahibi belli oldu.

Napolyon'un 19. yüzyılda Fransız İmparatorluğu'nu yönettiği döneme ait bicorn şapka, Paris'teki Osenat Müzayede Evi'nde düzenlenen açık artırmada 1,9 milyon Euro'ya alıcı buldu. Şapkayı satın alan kişinin kimliği ise henüz açıklanmadı.

Müzayedeci Jean Pierre Osenat, yaptığı açıklamada, "İnsanlar bu şapkayı her yerde tanıdı. Savaş meydanlarında gördüklerinde Napolyon'un orada olduğunu biliyorlardı. Özel hayatında da şapkayı ya kafasında ya da elinde taşır, bazen de yere fırlatırdı. Bu bir imgeydi, imparatorun sembolüydü" dedi.

Napolyon'un ömrü boyunca yaklaşık 120 bicorn şapkaya sahip olduğu ve günümüze sadece 20 tanesinin kaldığı tahmin ediliyor. Şapkanın açık artırma öncesi değeri 600 bin ila 800 bin Euro arasındaydı.

Napolyon'un şapkası geçen yıl hayatını kaybeden bir sanayici tarafından bir araya getirilen Napolyon'un eşyaları ile birlikte satıldı.

Diğer eşyalar arasında, Napolyon'un 1815'teki Waterloo yenilgisinden sonra arabasından yağmalanan gümüş bir tabak, içinde tıraş bıçağı, gümüş bir diş fırçası, makas ve diğer eşyaların bulunduğu ahşap bir makyaj çantası da yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar