Meclis'ten ortak Gazze deklarasyonu

6 Kasım 2023

Güncelleme: 6 Kasım 2023

A
A

Cumhuriyet Meclisi, İsrail’in Gazze’de sivillere yönelik uyguladığı saldırıları kınayan ortak bir deklarasyon yayımladı.

ZgotmplZ Cumhuriyet Meclisi Basın

Cumhuriyet Meclisi'nde, İsrail’in Gazze’de 7 Ekim'den bu yana sivillere yönelik uyguladığı saldırıları kınayan ortak bir deklarasyon yayımladı.

Meclis'te temsil edilen siyasi parti başkanları ve bağımsız milletvekillerinin imzası ile yayımlanan ortak deklarasyonda, BM Genel Kurulu’nun Gazze’ye yönelik insani ateşkes çağrısına tam destek verildiği vurgulandı.

Meclis Başkanı Zorlu Töre, ortak deklarasyonu okudu.

İsrail’in Filistin topraklarında, özellikle Gazze’de sivil ve savunmasız Filistin halkına yönelik şiddet uygulandığını, en temel insan hakkı olan yaşam hakkına yönelik ihlallerin yaşandığını vurgulayan Töre, ortak deklarasyonla şiddetin kınandığını belirtti.


KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

CUMHURİYET MECLİSİ

İSRAİL’İN FİLİSTİN TOPRAKLARINDA ÖZELLİKLE GAZZE’DE SİVİL VE SAVUNMASIZ FİLİSTİN HALKINA KARŞI UYGULADIĞI TERÖR VE SALDIRILARI KINAMA ORTAK DEKLERASYONU

Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen Ulusal Birlik Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi, Demokrat Parti, Yeniden Doğuş Partisi ve Bağımsız Milletvekilleri olarak;

İsrail’in, Filistin topraklarında, özellikle Gazze'de sivil ve savunmasız Filistin halkına yönelik uyguladığı terör, şiddet, ve özellikle hastaneleri hedef alarak en temel insan hakkı olan yaşam hakkını ihlale yönelik girişimleri vahim bir boyut kazanmıştır.

Gazze ve çevresinde, İsrail güvenlik güçleri tarafından her türlü ateşli silah ve bombalarla gerçekleştirilen menfur saldırılar, bebek ve çocuklar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştur. Saldırılarında ayrım gözetmeyen ve sivilleri de hedef alan İsrail savaş uçakları, bölgedeki hastaneleri de bombalamakta, birçok hastanenin tahliye edilmesi için de baskı yapmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi olarak bu zulmü ve hukuk tanımazlığı şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku çerçevesinde alınan “Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı" kararına tam destek verdiğimizi ve bütün BM üyesi ülkelerin bu çağrının arkasında kararlılıkla durması gerektiğini belirtiyoruz.

Dt. Ünal ÜSTEL

Ulusal Birlik Partisi Grup Başkanı ve Başbakan

(UBP Grubu Adına)

Tufan ERHÜRMAN

Cumhuriyetçi Türk Partisi Grup Başkanı

(CTP Grubu Adına)

 

Hasan TOSUNOĞLU

Demokrat Parti Girne Milletvekili (DP Adına)

Erhan ARIKLI

Yeniden Doğuş Partisi Başkanı

(YDP Adına)

Ayşegül BAYBARS

Bağımsız Gazimağusa Milletvekili

Jale Refik ROGERS

Bağımsız Girne Milletvekili


Deklarasyonla ilgili siyasi parti başkanlarına 5’er dakikalık söz hakkı da tanındı.

ERHAN ARIKLI

YDP Başkanı Erhan Arıklı, Gazze’de insafsız bir soykırımın bir aydan beridir devam ettiğini hatırlatarak, dünyanın buna seyirci kalmasını eleştirdi. “KKTC’nin sonraki süreci BM ve AB’ye güvenerek yönetme şansı olmadığını bir kez daha anladık.” diyen Arıklı, Meclis’te uzun zaman sonra ortak deklarasyon imzalanmasının da önemine işaret etti.

TUFAN ERHÜRMAN

CTP Başkanı Tufan Erhürman, Hamas’ın sivillere yönelik yaptığı saldırı ile başlayan süreci İsrail’in devlet terörüne ve intikamcı bir yaklaşımla vahşete dönüştürdüğünü ifade etti. “Dünya çocukları ile birlikte medeniyeti uygarlığı kaybediyor. Bu dönem maalesef barbarlığın uygarlık üstünde galebe çaldığı bu dönemdir.” diyen Erhürman, ülkeleri yönetenlerin stratejik çıkarları çerçevesinde suskun kaldığını belirtti.

ÜNAL ÜSTEL

Başbakan ve UBP Başkanı Ünal Üstel ise, bir ayını dolduran savaşın bütün şiddeti ile sürdüğünü kaydederek, “Buna savaş da diyemiyorum.” dedi ve sivillerin öldüğüne vurgu yaptı. Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dışında dünyanın seyirci kaldığını da kaydederek, bugün bu deklarasyonla yaşananları kınadıklarını ifade etti. Başbakan, “Gazze’de artık insanların yaralıların tedavi gördüğü hastaneler bombalanıyor. Nerede Güvenlik Konseyi, nerede AB, nerede BM, nerede insan hakları?”  diye sordu ve ateşkes çağrısında bulundu.

Yerinden söz alan Meclis Başkanı Töre ise, “BM, AB vahşeti seyrediyor. Kime güveneceğiz? Kimseye güvenemiyoruz. İyi ki Anavatan Türkiye var.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar