Meclis Genel Kurulu'nda sekiz öneri oylandı

19 Şubat 2024

Güncelleme: 19 Şubat 2024

A
A

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda yapılan toplantıda, bir dizi karar alındı ve öneriler değerlendirildi.

ZgotmplZ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunun bugünkü birleşimine bazı kararlar alındı

İşte alınan bazı kararlar:

ERTELENDİ

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi'nin gündeminde bulunan Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında (Değişiklik) Yasa Önerisi ve Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Önerisi ile ilgili görüşmelerin ertelenmesine karar verildi.

KABUL EDİLDİ
  1. UBP Milletvekili Sunat Atun ve CTP Milletvekili Erkut Şahali'nin grupları adına birlikte sunduğu "İstatistik Kurumu Verilerinin Gerçeği Yansıtıp Yansıtmadığının Araştırılmasına İlişkin Meclis Araştırması Açılması Önergesi"nin  ön görüşmelerinin bugünkü gündeme alınmasın oy birliğiyle kabul edildi.

  2. CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, UBP Milletvekili Ahmet Savaşan'ın grupları adına birlikte sunduğu "Ülkemizdeki Yükseköğretim Kurumlarının Faaliyetlerinin İdari ve Mali Denetim Sisteminin ve YÖDAK’ın Araştırılmasına İlişkin Meclis Araştırması Açılması Önergesi"nin ön görüşmelerinin bugünkü gündeme alınması oy birliğiyle kabul edildi.

  3. UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak'ın sunduğu, ''İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi'nin gündeminde bulunan Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin Özel (Değişiklik) Yasa Önerisi''nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere de oy birliğiyle kabul edildi.

  4. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi'nin gündeminde bulunan Konut Edindirme (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oy birliğiyle kabul edildi.

  5. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nin ivedilikle görüşülen Köy ve Mahalle İhtiyar Heyetleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın üçüncü görüşmesine ilişkin tezkere oy birliğiyle kabul edildi.

  6. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi'nde ivedilikle görüşülen Emeklilik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın üçüncü görüşmesine ilişkin tezkere oy birliğiyle kabul edildi.

GERİ ÇEKİLDİ

Ayrıca, CTP Grup Başkanvekili Erkut Şahali'nin, CTP grubuna bağlı bazı milletvekilleri ile birlikte sunduğu "Kamu Yönetiminde Şeffaflığın Sağlanması ve İstatistik Kurumunun Halk Nazarında Yitirilen Güveninin Yeniden Tesis Edilmesi ve özellikle 2021, 2022, 2023 ve 2024 yıllarında İstatistik Kurumu Verilerinin Gerçeği Yansıtıp Yansıtmadığı ve Alınması Gereken Tedbirlerin Neler Olduğu ile Bu Hususlarda Bir İhmal Olup Olmadığına İlişkin Meclis Araştırması Açılması Önergesi" geri çekildi. Bu önergenin gruplar arası mutabakatla geri çekildiği, daha sonra CTP ile UBP'nin birlikte yeniden gündeme getireceği ifade edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar