Mağusa'da çalışmayan kanalizasyon pompaları değişiyor

29 Kasım 2023

Güncelleme: 30 Kasım 2023

A
A

 Gazimağusa'da, bazı bölgeleri etkisi altına alan kötü kokunun çözümü için kanalizasyon hatlarının pompa istasyonları değiştiriliyor.

ZgotmplZ

Gazimağusa Belediyesi, kentin bazı bölgelerini etkisi altına alan kötü kokunun çözümü için kanalizasyon hatlarının bağlantı noktalarında bulunan pompa istasyonlarında çalışmalara başladı.

Belediye’den yapılan açıklamaya göre, kanalizasyon hatlarının bağlantı noktasındaki pompa istasyonlarında bulunan ve 2012 yılından beridir faaliyette olan 13,5 kw güçteki pompalar 18,5 kw güce yükseltilecek.

Kent nüfusunda yaşanan artış ve pompaların işlevini yitirmesi nedeni ile gerçekleştirilen proje kapsamında bugün İsmet İnönü Bulvarı, Doğu Akdeniz Üniversitesi Kavşağı’nda yer alan 3 numaralı pompa istasyonundaki 3 pompanın değişimi Gazimağusa Belediyesi ekipleri tarafından yapıldı.

Bu değişim kademeli olarak 2 pompa istasyonunda daha gerçekleştirilecek. 

POMPALARIN MALİYETİ BELEDİYE TARAFINDAN KARŞILANACAK

Her pompa istasyonunda değiştirilecek pompalar için belirlenen 30-35 bin euro maliyet Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanacak. 

Kentin bazı bölgelerindeki kötü kokunun ana sebebi olan yetersiz kalan ve işlevini yitiren pompaların değiştirilmesi ve havalandırmaların yeniden kanalize edilmesi ile Gazimağusa’yı kötü kokudan kurtarmak amaçlanıyor. 

Değişim için pompa istasyonlarından çıkarılan pompaların üzerine yapışan çok sayıda ıslak mendil, kondom, tuvalet kağıtları, çocuk bezleri, mikro fiber ev temizlik bezleri, atlet gibi giysilerin olduğunu belirten çalışanlar, bunun pompaların zarar görmesine ve işlevsiz kalmasına sebep olduğunu ifade etti. Eski pompalarda sıklıkla yaşanan tıkanıklık nedeni ile pompa istasyonlarında rutin olarak kısa süreli periyotlarda temizlik yapıldığını belirten çalışanlar, kanalizasyon giderlerine evsel atıkların atılmaması yönünde kent halkına çağrıda bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar